Connect with us

Dünya

İyi ki varsın Hülya Özkoyuncu

Medeniyetler tarihinde milâttan önce 333 yılında Büyük İskender’in adına izâfe edilerek Alexandreia adıyla kurulmuş olan, şehir planı birbirini dik kesen cadde ve sokaklarıyla düzgün bir planı olan şehir yapısının yanı sıra ,doğal ve kültürel zenginliklerinin yanında, yaylaları ile yeşilin her tonu ve mavisi ile denizin iç içe olması, her türlü sebze ve meyvenin yetişmesine zemin hazırlamış ve yöre insanının hayat tarzı üzerinde özellikle etkili kılmıştır.
Türkiye’nin üçüncü demir çelik sanayii (Karabük ve Ereğli’den sonra) kurulmuş şehrin ticarî hayatında daha büyük gelişmelere vesile olan sanayi tesisleri ve liman işletmesi ile önemli bir sanayi şehri. İSKENDERUN

İyi ki varsın yazı dizimde, içimizden yani medya alanında başarılı çalışmalarının yanı sıra Sinema ve Görsel Sanatlar alanındaki üstün çalışmaları ile hem ülkemizin hem de yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde adından çokça söz ettiren Hülya ÖZKOYUNCU’ ya yer verdim.

10 Eylül 1974 doğumlu olan Hülya Özkoyuncu İskenderun’un tarihi dokusu, kültürel yapısı,o muhteşem doğası ile çevrili bir coğrafyada, Ulaştırma Bakanlığı memurlarından bir baba ve terzi bir anneden dünyaya gelir.İlk, orta ve lise yıllarını İskenderun’da tamamlamıştır…
Kökeninin Gaziantep olduğunu söyleyen, babasının görevi dolayısı ile İskenderun’ da dünyaya gözlerini açan başarılı gazeteci çocukluğu hakkında az da olsa,öz bilgiler aktardı. babasının görevi dolayısı ile kendilerine tahsis edilen lojmanlarda büyüdüğünü o dönemlerde bu ihtişamlı binaların rezidansların olmadığını bire bir yüzyüze ilişkilerin olduğu samimiyetin, dostlukların bozulmadığı bir dünyaya vurgu yaptı. Gerek ailem gerek çocukluğum saf duygular ve hoş sedalarla geçti. Hiçbir daim yalnızlık çekmedik. 0 dönemlerde teknoloji ilerlememişti, kişiler birbirine yabancı değildi. Çocukluğumuzda seyrettiğimiz Küçük Ev dizisi gibi bir hayatımız oldu. Doğa ile barışık kirlenmemiş bir dünya içinde çocukluk yaşadım. Hayal ediniz deniz kenarında devlete ait lojman… Ve bizler babamla birlikte limana gider balık tutar eve katkıda bulunurduk. Bayramın gelmesini iple çekerdik… Babam bize bayramlık alsın; komşuları gezip şeker alacağız diye… İşte ben o saf dönemleri yaşadım. İfadelerine yer verdi. Çocukluğunu dolu dolu yaşayan iki çocuk annesi Hülya Özkoyuncu evlatlarına düşkünlüğü ve başarıları ile bilinir. Kuzey Kıbrıs’ta aynı zamanda İstanbul’da yaşayan başarılı gazeteci aynı zamanda bir Sosyolog…

Hülya Özkoyuncu sırasıyla, Marmara Üniversitesi Medya İletişim bölümü okudu. Sosyoloji Fen Edebiyat Eskişehir AÖF üniversitesini bitirdi. Basın Yayın Master Girne Amerikan Üniversitesini tamamlayarak mezun oldu. Mesleğinin ilk yıllarında radyo DJ, kendi ajansları olan Dolphin’de haber editörlüğü görevini üstlendi. Medya hayatına sırasıyla, Gaziantep Oluşum gazetesi, Denge gazetesi ve Kanal 27 TV’inde program yapımcısı dolayısı ile üst düzey yönetici konumunda görevlerini ivedilikle yerine getirdi. Kuzey Kıbrıs’a yerleştikten sonra yapım ve yönetmenliğini üstlendiği Kültür Yolu belgeseli ile Ada’da Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Arasında köprü bağlarını kurdu. Kıbrıs Genç TV adıyla Ada’ ya birçok ödül kazandırdığı bilinir. Hülya Özkoyuncu spor hayatı içinde hentbol kaptanlığı yaptığı, eğitim hayatında dayüzme dersleri ve gitar eğitimi aldığı bilinir.
Görsel medya ve yazılı medyada görev yaptığı sürede birçok projelere imza atmış ve sayısız başarıları ödülleri ile taçlandırmıştır. Gaziantep’te çekimi gerçekleşen Zeki Alasya’nın başrolde oynadığı Yabancı Damat dizisi, Yavuz Bingöl’ün başrol oynadığı Zerda filmi, ve Nurgül Yeşilçay’ın ekranlara taşıdığı Ezo Gelin filminde ailesi olan Dolphin Ajansla birlikte, Genel Koordinatörlüğü üstlenmiş olduğu bilinmektedir. Şimdilerde icn.com.tr haber sitesi imtiyaz sahibi bununla birlikte Küresel Gazeteciler Konseyi Dış Medya Meclisi Genel Sekreterlik ünvanını taşıyor.

2009 yılı Sağlığın Rotası ve Kültür Yolu programlarının yönetmeni ve sunucusu olarak ekranlarda başarı gösteren gazeteci Hülya Özkoyuncu 2011- 2015 yılı arası Kıbrıs Genç TV’ de Kültür Yolu belgeselini ekranlara taşımış, geçtiğimiz yıl içinde Ata Yurt’tanAnayurd’a Bir Göç Hikayesi ile 1800 yıllık Barak Türkmenleri hikayesini, Türk Dünyası Belgesel Film Festivaliyle buluşturmuş, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs’ta ve Türkiye’ de bu film gösterime alınmıştır.

Gazeteciliğin yanı sıra sayısız projelere imza atan tv belgesellerinde de adından sıkça söz edilen Özkoyuncu; Çocukluk yıllarında 2 yaşında yüzmeyi babasından öğrendiği ve babasının çınarı olduğunu sözlerine ekledi. Bununla birlikte, 7 yaşında mandolin dersini alan gazeteci, hentbol kaptanı olarak sporda da yerini aldığı, müziğe de ayrı bir hayranlığının olduğunun altını çizdi.
Geçtiğimiz 2019 yılı tatil yapmak üzere Kuzey Kıbrıs’tan Gaziantep’e uçuş yapan gazeteci ansızın rahatsızlanarak hastaneye kaldırılır, zor ve riskli bir ameliyat sonrası hayata tekrar tutunur. Morel ve motivasyon ile eğitimine aile yaşamına kaldığı yerden devam eder.
Hayvanlara özellikle köpeklere olan sempatisi göz önünde hümanist bir yapıya sahip olan güzel gazeteci rasyonel kararları ve radikal duruşu ile herkese örnek olacak bir kişiliğe sahip.

Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan son derece mutluluk duyan, Özkoyuncu, fırsat bulduğu zamanlarda projelere destek vermek adına, kapsamlı projelerle insanlara uzanan elin kendisi olmak istediğini her fırsatta söylüyor. Ve arka planda okuttuğu iki öğrencisi var.

Hülya Özkoyuncu’nun kültürel bağlantıları ve medya alanında ki üstün performansı uluslararası platformdaki dostları ve saygın ve kararlı duruşu her daim örnek olmuştur.

Ülke, Bayrak, Ezan ve Kuranı Kerim’e olan sevgisi, bununla birlikte nefesim dediği ailesi onun için her şeyden kutsal. Yazılı ve görsel Medya alanında yaratıcılık özelliği, sanata olan düşkünlüğü ile başarılarına gıpta ve hayranlıkla baktığımız bir basın mensubu o aynı zamanda özverili bir anne gündemi hayatı takip eden, kitlelerin aynası konumunda medyadaki görevinde başarı gösteren Hülya Özkoyuncu’ ya

İyi ki varsın Hülya Özkoyuncu dedim

Levent KANDEMİR

Dünya

“İspanya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha fazla geliştirmek arzusundayız”

Türkiye-İspanya İş Formu | Genç gazeteciler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi kazan kazan anlayışı ile daha fazla geliştirmek arzusundayız. Ekonomi, ticaret ve yatırımlar, Sayın Sanchez ile birlikte başkanlık edeceğimiz Hükûmetlerarası Zirve Toplantımızın temel sütunları arasında yer alıyor” dedi.

Türkiye-İspanya 8. Hükûmetlerarası Zirvesi nedeniyle bulunduğu İspanya’nın başkenti Madrid’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile birlikte Türkiye-İspanya İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBVA Genel Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, toplantının ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da ilerlemesine, yeni ortaklıkların tesisine vesile olmasını diledi.

İspanya Başbakanı Sanchez’e nazik misafirperverliği için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dost ve NATO müttefiki İspanya ile her alanda mükemmel ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki köklü ve güçlü ilişkilerin, iş dünyasının attığı cesur ve vizyoner adımlardan beslendiğini belirtti.

“TİCARET HACMİMİZ 10 KAT ARTIŞLA 19,2 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

İki ülke ilişkilerinin 2021’den itibaren “kapsamlı ortaklık” olarak tanımlanmasında değerli iş insanlarının katkısının büyük olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda gerek Kovid-19 salgını, gerekse yakın coğrafyamızda meydana gelen çatışmalar küresel ticaretin karşı karşıya kaldığı zorlukları artırdı. Mevcut meydan okumalar karşısında dayanışma ve iş birliğimiz hayati önemdedir. Çok çeşitli ilişkileri beraberinde getiren böylesi bir ortamda ekonomik ve ticari ilişkilerimizi kazan kazan ilkesiyle daha da geliştirmek arzusundayız.”

Ekonomi, ticaret ve yatırımların, İspanya Başbakanı Sanchez ile başkanlık edecekleri Türkiye-İspanya 8. Hükûmetlerarası Zirvesi’nin temel sütunları arasında yer alacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ticaret ve yatırım ilişkilerimizin barındırdığı muazzam potansiyel ve dinamizm bizlere daha ileri hedeflere gitme cesaretini veriyor. 2002 öncesinde 2 milyar dolar civarında seyreden ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene yaklaşık 10 kat artışla 19,2 milyar dolara ulaştı. Böylelikle 20 milyar dolar hedefimizi neredeyse yakalamış olduk. Bu hacmi hep birlikte el ele vererek sizlerin değerli katkılarıyla çok daha ileri taşıyacağımıza inanıyorum. İspanya’nın 740 firma ve yaklaşık 11 milyar dolarlık stokla Türkiye’de en çok yatırım yapan 6’ncı ülke olması da esasen bu yaklaşımın sonucudur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesinin cazibe merkezi olan Türkiye’nin, İspanya’dan çok daha fazla sayıda yatırımcıyı, özellikle ev sahipliği yapmak üzere ülkeye davet ettiğini dile getirdi.

Türk müteahhitlik firmalarının İspanya’da yaklaşık 1,1 milyar dolarlık altı proje üstlendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barselona’daki stadyum projesinin bu alandaki iş birliğinin en somut örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

“FİNANS VE YATIRIM KURULUŞLARIMIZ ARASINDAKİ İLİŞKİLER SON DÖNEMLERDE GİTTİKÇE GÜÇLENİYOR”

İmza attıkları projelerle dünya çapında takdir gören Türk şirketlerinin imkân verilmesi hâlinde Türkiye’ye daha fazla katkıda bulunacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’dan birkaç saatlik uçuş mesafesiyle 1,3 milyar insana ve dünya ekonomisinin önemli bir bölümüne ulaşabiliyoruz. Ticaret ve yatırım iş birliklerimizi, cesur ve yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden kurgulamamız, yeni fırsat pencerelerinin açılmasına vesile olacaktır. İş forumu çatısı altında, ulaştırma ve altyapıdan enerjiye, sanayiden, finansa, geniş bir yelpazede gerçekleştireceğiniz sektörel oturumların iyi bir zemin teşkil edeceğini düşünüyorum. Bankalarımız ile finans ve yatırım kuruluşlarımız arasındaki ilişkiler son dönemlerde gittikçe güçleniyor. Şirketlerimizin ortak çalışma ve projeleri için geniş finans imkânlarına sahip olmalarını sağlıyor, girişimciliği daha da teşvik ediyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurucusu olduğumuz G20’de birlikte sergilediğimiz çabalar da bizlere ayrı bir teşvik unsuru olmaktadır. Tüm bunları yaparken farklı sektörlerdeki çalışmalarımızı teknoloji ve inovasyonun gücüyle harmanlayarak yeni ortaklıklara da fırsat tanımalıyız. Ancak bu şekilde geleneksel sektörlerin ötesine geçerek daha geniş bir perspektifle ülkelerimizi geleceğe taşıyabiliriz. Ticaret ve yatırımda rekabet algısından sıyrılarak yenilikçi ve stratejik ortaklıklar kurulması önümüzdeki yeni dönemin iş yapma kodları arasında yer almalıdır. Bu yaklaşım kalıcı ve güçlü iş birliklerinin tesis edilmesine büyük katkı sağlayacaktır. İşte bu anlayış dün gerçekleştirilen Dijital Teknoloji Platformu ile somuta dönüştürülerek güzel bir örneğe vesile oldu” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetçiler olarak görevlerinin iş dünyasının önünü açmak, onlara yardımcı olmak, işlerini kolaylaştırmak olduğunu dile getirdi.

“GELECEK YIL MEDENİYETLER İTTİFAKI’NIN 20. YIL DÖNÜMÜNÜ İDRAK EDECEĞİZ”

Hükûmetler olarak iş dünyasının atacağı adımları destekleyeceklerini, onlar çalıştıkça, ürettikçe, ticaret, yatırım yaptıkça her daim onların yanında olacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün imzalanacak anlaşmalarla iş birliğimizin ahdî zeminini inşallah daha da güçlendireceğiz. Gelecek yıl Medeniyetler İttifakı’nın 20. yıl dönümünü idrak edeceğiz. Malum Medeniyetler İttifakını İspanya ve Türkiye olarak birlikte kurduk. Öyleyse bunu birlikte geliştireceğiz. Türkiye ve İspanya bu önemli ittifakın iki kurucu üyesidir. İttifakımız, kuruluşundan bu yana çok roller üstlenmiştir. Dünyanın savaşlar ve katliamlarla sarsıldığı günümüzde ittifaka olan ihtiyaç daha da artıyor.”

“FİLİSTİN TOPRAKLARINDA 250 GÜNDÜR YAŞANAN SOYKIRIM, VİCDAN SAHİBİ HERKESİN YÜREĞİNİ KANATIYOR”

“Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında 250 gündür yaşanan soykırım, vicdan sahibi herkesin yüreğini kanatıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Gazze’de 16 bini çocuk olmak üzere 37 binden fazla insan göz göre göre katledildi, 85 bin sivil yaralandı. Kiliseler, camiler, okullar, mülteci kampları bombalandı, basın mensupları öldürüldü. Gıda taşıyan insani yardım görevlileri vuruldu. Doktorlar, akademisyenler, masum siviller kurşunların hedefi oldu. Ateşkes çağrılarına dahi kan dökerek karşılık veren bir şımarıklıkla karşı karşıya bulunuyoruz. Vicdan sahibi hiçbir ülkenin böyle bir tabloyu kabullenmesi mümkün değildir.”

Bu konuda, İspanya Başbakanı Sanchez’in takındığı tavrı şahsı ve milleti adına tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “İsrail yönetiminin tüm çağrılara rağmen sürdürdüğü bu pervasızlıkların tüm dünyada antisemitizmi körüklediğine de şahit oluyoruz. İspanya’nın İsrail mezalimi karşısında izlediği tutumu takdirle karşıladığımızı burada hassaten vurgulamak istiyorum. Sayın Sanchez, ilk günden bu yana gerçekten ilkeli, tutarlı ve dirayetli bir politika benimseyerek hem İspanya halkının hem Filistinli kardeşlerimizin hem de Türk milletinin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Kıymetli dostumun şahsında, İspanya hükûmetine ve halkına bir kez daha teşekkür ediyorum.”

AVRUPA BİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu gayretlerinin AB’ye tam üyelik projelerinin hayata geçirilmesiyle taçlanacağını belirterek, şöyle devam etti: “Ne var ki AB’ye yönelik samimi adımlarımız salt kendi çıkarını düşünen, Türkiye’nin birliğe sağlayacağı katma değeri görme yeteneğinden yoksun birtakım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamıyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ve Avrupa kıtasında endişeyle izlenen aşırı sağ siyaset bu anlayışı şüphesiz körükleyecektir. Gümrük Birliğinin güncellenmesi çalışmalarının henüz başlamaması, iş insanlarımıza yönelik katı vize uygulamaları ekonomik ve ticari alandaki müşterek potansiyelimizin tam kapasite kullanımını engelliyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez başta olmak üzere İspanya’nın, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine verdiği samimi destek için müteşekkir olduğunu ve bunun artarak devam edeceğine inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz’in iki yakasında yer alan ülkelerimizin dünyanın farklı bölgelerinde sahip olduğu geniş çaplı ilişkiler yeni ortaklıklara vesile olmalıdır. Orta Asya, Balkanlar, Afrika ve Güney Amerika gibi bölgeler müşterek çalışmalarınız için eşsiz imkânlar sunuyor. Bu fırsatları siz iş insanlarımızın en iyi şekilde değerlendirmesini bekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin geçen yıl yaşadığı deprem felaketine rağmen toparlanma sürecini başarıyla devam ettirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 yılını 255,4 milyar doları mal ihracatı, 101,7 milyar doları hizmet ihracatı olmak üzere 355 milyar dolar ihracatla kapattık. Geçen yıl yaşadığımız deprem felaketine ve ihracat pazarlarımızdaki zayıflamaya rağmen yüzde 4,5’luk bir büyüme kaydettik. Millî gelirimiz cari fiyatlarla ilk kez 1,1 trilyon doları aştı” dedi.

Türkiye ekonomisinin satın alma gücü paritesine göre 11. sırada yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin büyümesinin yüzde 5,7 olarak gerçekleştiğini anımsattı.

Daha iyi yerlere gelineceği temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya dayanışmasını, birliğini 8. Yüksek Düzeyli Strateji Konsey Toplantısı ile güçlendireceklerini söyleyerek, “Durmadan çalışacağız, çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle savunma sanayini bu konuda çok ama çok önemsiyorum. Uçak gemisini birlikte yaptığımız gibi bunun yanında diğer birçok insansız hava araçlarında yine aynı şekilde SİHA’larda, aynı şekilde Akıncı da bütün bunları yaygınlaştırmak suretiyle dayanışmamız yine insansız denizaltılarla çok daha farklı bir konuma gelecektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş formunun yeni girişimlere ve güçlü ortaklıklara vesile olmasını diledi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Kralı VI. Felipe ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Kralı VI. Felipe ile Zarzuela Kraliyet Sarayı’nda

Türkiye-İspanya 8. Hükûmetler Arası Zirvesi nedeniyle İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Kralı VI. Felipe ile Zarzuela Kraliyet Sarayı’nda bir araya geldi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya | Genç Gazeteciler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükûmetler Arası Zirvesi nedeniyle gittiği İspanya’nın başkenti Madrid’e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Madrid-Torrejon de Ardoz Askerî Havalimanı’nda İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakan Yardımcısı Fernando Sampedro Marcos, İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Cristina Latorre Sancho ve Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Nüket Küçükel Ezberci ile ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat eşlik ediyor.

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge