Connect with us

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galatasaray Spor Kulübü heyetini kabul etti

Galatasaray Spor Kulübü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, liglerin tamamındaki futbolcuları, spor kulüplerini, takımlarını yalnız bırakmayan taraftarlarla birlikte Süper Lig’e yükselen takımlar başta olmak üzere bir üst lige çıkan tüm futbol kulüplerini de kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süper Lig 2023-2024 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Galatasaray Spor Kulübü yönetici, teknik heyet ve sporcularını Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

Tüm sporcuları lig şampiyonluğu dolayısıyla tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, spor kulübüne destek olan, sahip çıkan, kulübün başarısı için emek sarf eden tüm taraftarlara da tebriklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Mayıs’ta gerçekleştirilen son genel kurulda yeniden Galatasaray Spor Kulübü Başkanı olarak seçilen Dursun Özbek’e ve yönetimine başarı diledi.

“Bu sene gerçekten kıran kırana geçen, oldukça rekabetçi bir lig yaşadık” diye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son haftaya kadar şampiyonluk yarışı devam etti. Galatasaray 102 puana ulaşarak ligi şampiyon olarak tamamlamakla kalmadı, aynı zamanda bu puanla Süper Lig rekorunu da kırdı. Attığı 25 golle Mauro Icardi sezonun gol kralı oldu. Bir futbolsever olarak milletimize her açıdan zevkli, başarılı ve heyecan verici bir lig yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Her ne kadar futbol ile ön plana çıksa da Galatasaray’ın sporun diğer branşlarında da başarılarıyla göz dolduran bir kulüp olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadın futbol takımı, judo, su sporları, yelken, basketbol, voleybol, atletizm, yüzme, kürek ve teniste elde ettiği başarılarla Galatasaray’ın Türkiye’nin en çok kupa kazanan spor kulübü olduğunu belirtti.

Galatasaray’ın bir başka yönünün de vurgulanması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Türk futbolunun efsanevi ismi Ali Sami Yen, genç bir lise öğrencisiyken Galatasaray’ın gayesini şöyle ifade etmişti, ‘Maksadımız bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmektir’ Aradan geçen 119 senede Galatasaray, kuruluş amacını hakkıyla yerine getirmeye çalıştı. Avrupa’da oynadığı müsabakalarda Galatasaray, kendi camiasıyla birlikte tüm milletimizin göğsünü kabartan başarılara imza attı. Bir UEFA Kupası ve bir UEFA Süper Kupası’nı ülkemize getiren Galatasaray, Ali Sami Bey’in belirlediği çizgide futbol oynadığını göstermiştir. Önümüzdeki yıl ülkemizi Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek Galatasaray’ın play-off aşamasını geçerek yeni lig formatında da başarılı olmasını bekliyoruz. Sizlere Avrupa serüveninizde muvaffakiyetler diliyorum.”

Gelecek sezon Avrupa’da mücadele edecek diğer kulüplere de başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24. kez lig şampiyonu olan Galatasaray’ı tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Trablusgarp cephesinden Balkan Harbi’ne, 1. Dünya Savaşı’ndan Millî Mücadele’ye vatan topraklarının dört bir yanında şehit düşen isimlerini şükranla hatırlayacağımız Galatasaray şehitlerini rahmetle anıyorum. Bir kez daha her birinizi Süper Lig şampiyonluğunuzdan dolayı ayrı ayrı kutluyor, ziyaretiniz için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a davetinden dolayı teşekkürlerini iletti.

İki amacının bulunduğunu belirten Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özbek, bunlardan bir tanesinin sportif başarıyı sürdürülebilir hâle getirmek olduğunu söyledi.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özbek’in bunun için çok büyük bir gayret içinde olduklarını ve aşama kaydettiklerini dile getirmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok çekişmeli bir lig oldu. Çekişmeli olması da zaten güzelliğiydi ve bu güzelliği arkadaşlarımız bize yaşattığı için de onları ayrıca kutluyoruz, tebrik ediyoruz” dedi.

Galatasaray’ın Süper Lig’de kadınlarda şampiyon, su topunda Avrupa şampiyonu olduğunu ifade eden Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özbek, “Dört tane kupa getirdim size. Özellikle su topunda Avrupa’daki şampiyonluk çok önemli bir şampiyonluk. Kadınlar Ligi giderek gelişiyor, ilgi artıyor. Üç sene önce kurmuştuk bu takımı, bu sene şampiyon oldu. Ona da büyük ilgi gösteriyoruz ve çok başarılı bir sezon geçirdiler” diye konuştu.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özbek, Kemerburgaz’da yapılan yeni yerleşkenin çok modern bir yer olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “İnşallah sezonu yeni yerimizde açacağız. Tesis eksikliğimizi de gideriyoruz bu arada. Basketbolda bir salon sözüm var, nasipse bu sene kapalı salonu yapacağım. Voleybol, yüzme, judo, bunların hepsinin bir araya geldiği bir proje uyguladım Gençlik ve Spor Bakanlığıyla beraber. Dolayısıyla bu seneki hedefimiz buradaki birleşmeyi, yani stadın hemen yanında zaten bu yer, bunlar da burada olsun. Futbol antrenman tesislerimiz ve altyapı da zaten 5 kilometre ötede. Orada bir ‘Galatasaray Vadisi’ gibi bir projemiz var. Bunu realize ediyoruz.”

Kabulün ardından Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özbek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a isminin yazılı olduğu 53 numaralı Galatasaray forması hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galatasaray Spor Kulübü heyeti ve kulübün bu sene kazandığı kupalarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kabulde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da yer aldı.

Dünya

“İspanya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha fazla geliştirmek arzusundayız”

Türkiye-İspanya İş Formu | Genç gazeteciler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi kazan kazan anlayışı ile daha fazla geliştirmek arzusundayız. Ekonomi, ticaret ve yatırımlar, Sayın Sanchez ile birlikte başkanlık edeceğimiz Hükûmetlerarası Zirve Toplantımızın temel sütunları arasında yer alıyor” dedi.

Türkiye-İspanya 8. Hükûmetlerarası Zirvesi nedeniyle bulunduğu İspanya’nın başkenti Madrid’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile birlikte Türkiye-İspanya İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBVA Genel Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, toplantının ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da ilerlemesine, yeni ortaklıkların tesisine vesile olmasını diledi.

İspanya Başbakanı Sanchez’e nazik misafirperverliği için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dost ve NATO müttefiki İspanya ile her alanda mükemmel ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki köklü ve güçlü ilişkilerin, iş dünyasının attığı cesur ve vizyoner adımlardan beslendiğini belirtti.

“TİCARET HACMİMİZ 10 KAT ARTIŞLA 19,2 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

İki ülke ilişkilerinin 2021’den itibaren “kapsamlı ortaklık” olarak tanımlanmasında değerli iş insanlarının katkısının büyük olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda gerek Kovid-19 salgını, gerekse yakın coğrafyamızda meydana gelen çatışmalar küresel ticaretin karşı karşıya kaldığı zorlukları artırdı. Mevcut meydan okumalar karşısında dayanışma ve iş birliğimiz hayati önemdedir. Çok çeşitli ilişkileri beraberinde getiren böylesi bir ortamda ekonomik ve ticari ilişkilerimizi kazan kazan ilkesiyle daha da geliştirmek arzusundayız.”

Ekonomi, ticaret ve yatırımların, İspanya Başbakanı Sanchez ile başkanlık edecekleri Türkiye-İspanya 8. Hükûmetlerarası Zirvesi’nin temel sütunları arasında yer alacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ticaret ve yatırım ilişkilerimizin barındırdığı muazzam potansiyel ve dinamizm bizlere daha ileri hedeflere gitme cesaretini veriyor. 2002 öncesinde 2 milyar dolar civarında seyreden ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene yaklaşık 10 kat artışla 19,2 milyar dolara ulaştı. Böylelikle 20 milyar dolar hedefimizi neredeyse yakalamış olduk. Bu hacmi hep birlikte el ele vererek sizlerin değerli katkılarıyla çok daha ileri taşıyacağımıza inanıyorum. İspanya’nın 740 firma ve yaklaşık 11 milyar dolarlık stokla Türkiye’de en çok yatırım yapan 6’ncı ülke olması da esasen bu yaklaşımın sonucudur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesinin cazibe merkezi olan Türkiye’nin, İspanya’dan çok daha fazla sayıda yatırımcıyı, özellikle ev sahipliği yapmak üzere ülkeye davet ettiğini dile getirdi.

Türk müteahhitlik firmalarının İspanya’da yaklaşık 1,1 milyar dolarlık altı proje üstlendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barselona’daki stadyum projesinin bu alandaki iş birliğinin en somut örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

“FİNANS VE YATIRIM KURULUŞLARIMIZ ARASINDAKİ İLİŞKİLER SON DÖNEMLERDE GİTTİKÇE GÜÇLENİYOR”

İmza attıkları projelerle dünya çapında takdir gören Türk şirketlerinin imkân verilmesi hâlinde Türkiye’ye daha fazla katkıda bulunacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’dan birkaç saatlik uçuş mesafesiyle 1,3 milyar insana ve dünya ekonomisinin önemli bir bölümüne ulaşabiliyoruz. Ticaret ve yatırım iş birliklerimizi, cesur ve yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden kurgulamamız, yeni fırsat pencerelerinin açılmasına vesile olacaktır. İş forumu çatısı altında, ulaştırma ve altyapıdan enerjiye, sanayiden, finansa, geniş bir yelpazede gerçekleştireceğiniz sektörel oturumların iyi bir zemin teşkil edeceğini düşünüyorum. Bankalarımız ile finans ve yatırım kuruluşlarımız arasındaki ilişkiler son dönemlerde gittikçe güçleniyor. Şirketlerimizin ortak çalışma ve projeleri için geniş finans imkânlarına sahip olmalarını sağlıyor, girişimciliği daha da teşvik ediyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurucusu olduğumuz G20’de birlikte sergilediğimiz çabalar da bizlere ayrı bir teşvik unsuru olmaktadır. Tüm bunları yaparken farklı sektörlerdeki çalışmalarımızı teknoloji ve inovasyonun gücüyle harmanlayarak yeni ortaklıklara da fırsat tanımalıyız. Ancak bu şekilde geleneksel sektörlerin ötesine geçerek daha geniş bir perspektifle ülkelerimizi geleceğe taşıyabiliriz. Ticaret ve yatırımda rekabet algısından sıyrılarak yenilikçi ve stratejik ortaklıklar kurulması önümüzdeki yeni dönemin iş yapma kodları arasında yer almalıdır. Bu yaklaşım kalıcı ve güçlü iş birliklerinin tesis edilmesine büyük katkı sağlayacaktır. İşte bu anlayış dün gerçekleştirilen Dijital Teknoloji Platformu ile somuta dönüştürülerek güzel bir örneğe vesile oldu” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetçiler olarak görevlerinin iş dünyasının önünü açmak, onlara yardımcı olmak, işlerini kolaylaştırmak olduğunu dile getirdi.

“GELECEK YIL MEDENİYETLER İTTİFAKI’NIN 20. YIL DÖNÜMÜNÜ İDRAK EDECEĞİZ”

Hükûmetler olarak iş dünyasının atacağı adımları destekleyeceklerini, onlar çalıştıkça, ürettikçe, ticaret, yatırım yaptıkça her daim onların yanında olacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün imzalanacak anlaşmalarla iş birliğimizin ahdî zeminini inşallah daha da güçlendireceğiz. Gelecek yıl Medeniyetler İttifakı’nın 20. yıl dönümünü idrak edeceğiz. Malum Medeniyetler İttifakını İspanya ve Türkiye olarak birlikte kurduk. Öyleyse bunu birlikte geliştireceğiz. Türkiye ve İspanya bu önemli ittifakın iki kurucu üyesidir. İttifakımız, kuruluşundan bu yana çok roller üstlenmiştir. Dünyanın savaşlar ve katliamlarla sarsıldığı günümüzde ittifaka olan ihtiyaç daha da artıyor.”

“FİLİSTİN TOPRAKLARINDA 250 GÜNDÜR YAŞANAN SOYKIRIM, VİCDAN SAHİBİ HERKESİN YÜREĞİNİ KANATIYOR”

“Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında 250 gündür yaşanan soykırım, vicdan sahibi herkesin yüreğini kanatıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Gazze’de 16 bini çocuk olmak üzere 37 binden fazla insan göz göre göre katledildi, 85 bin sivil yaralandı. Kiliseler, camiler, okullar, mülteci kampları bombalandı, basın mensupları öldürüldü. Gıda taşıyan insani yardım görevlileri vuruldu. Doktorlar, akademisyenler, masum siviller kurşunların hedefi oldu. Ateşkes çağrılarına dahi kan dökerek karşılık veren bir şımarıklıkla karşı karşıya bulunuyoruz. Vicdan sahibi hiçbir ülkenin böyle bir tabloyu kabullenmesi mümkün değildir.”

Bu konuda, İspanya Başbakanı Sanchez’in takındığı tavrı şahsı ve milleti adına tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “İsrail yönetiminin tüm çağrılara rağmen sürdürdüğü bu pervasızlıkların tüm dünyada antisemitizmi körüklediğine de şahit oluyoruz. İspanya’nın İsrail mezalimi karşısında izlediği tutumu takdirle karşıladığımızı burada hassaten vurgulamak istiyorum. Sayın Sanchez, ilk günden bu yana gerçekten ilkeli, tutarlı ve dirayetli bir politika benimseyerek hem İspanya halkının hem Filistinli kardeşlerimizin hem de Türk milletinin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Kıymetli dostumun şahsında, İspanya hükûmetine ve halkına bir kez daha teşekkür ediyorum.”

AVRUPA BİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu gayretlerinin AB’ye tam üyelik projelerinin hayata geçirilmesiyle taçlanacağını belirterek, şöyle devam etti: “Ne var ki AB’ye yönelik samimi adımlarımız salt kendi çıkarını düşünen, Türkiye’nin birliğe sağlayacağı katma değeri görme yeteneğinden yoksun birtakım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamıyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ve Avrupa kıtasında endişeyle izlenen aşırı sağ siyaset bu anlayışı şüphesiz körükleyecektir. Gümrük Birliğinin güncellenmesi çalışmalarının henüz başlamaması, iş insanlarımıza yönelik katı vize uygulamaları ekonomik ve ticari alandaki müşterek potansiyelimizin tam kapasite kullanımını engelliyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez başta olmak üzere İspanya’nın, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine verdiği samimi destek için müteşekkir olduğunu ve bunun artarak devam edeceğine inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz’in iki yakasında yer alan ülkelerimizin dünyanın farklı bölgelerinde sahip olduğu geniş çaplı ilişkiler yeni ortaklıklara vesile olmalıdır. Orta Asya, Balkanlar, Afrika ve Güney Amerika gibi bölgeler müşterek çalışmalarınız için eşsiz imkânlar sunuyor. Bu fırsatları siz iş insanlarımızın en iyi şekilde değerlendirmesini bekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin geçen yıl yaşadığı deprem felaketine rağmen toparlanma sürecini başarıyla devam ettirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 yılını 255,4 milyar doları mal ihracatı, 101,7 milyar doları hizmet ihracatı olmak üzere 355 milyar dolar ihracatla kapattık. Geçen yıl yaşadığımız deprem felaketine ve ihracat pazarlarımızdaki zayıflamaya rağmen yüzde 4,5’luk bir büyüme kaydettik. Millî gelirimiz cari fiyatlarla ilk kez 1,1 trilyon doları aştı” dedi.

Türkiye ekonomisinin satın alma gücü paritesine göre 11. sırada yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin büyümesinin yüzde 5,7 olarak gerçekleştiğini anımsattı.

Daha iyi yerlere gelineceği temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya dayanışmasını, birliğini 8. Yüksek Düzeyli Strateji Konsey Toplantısı ile güçlendireceklerini söyleyerek, “Durmadan çalışacağız, çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle savunma sanayini bu konuda çok ama çok önemsiyorum. Uçak gemisini birlikte yaptığımız gibi bunun yanında diğer birçok insansız hava araçlarında yine aynı şekilde SİHA’larda, aynı şekilde Akıncı da bütün bunları yaygınlaştırmak suretiyle dayanışmamız yine insansız denizaltılarla çok daha farklı bir konuma gelecektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş formunun yeni girişimlere ve güçlü ortaklıklara vesile olmasını diledi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Kralı VI. Felipe ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Kralı VI. Felipe ile Zarzuela Kraliyet Sarayı’nda

Türkiye-İspanya 8. Hükûmetler Arası Zirvesi nedeniyle İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Kralı VI. Felipe ile Zarzuela Kraliyet Sarayı’nda bir araya geldi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya | Genç Gazeteciler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükûmetler Arası Zirvesi nedeniyle gittiği İspanya’nın başkenti Madrid’e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Madrid-Torrejon de Ardoz Askerî Havalimanı’nda İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakan Yardımcısı Fernando Sampedro Marcos, İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Cristina Latorre Sancho ve Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Nüket Küçükel Ezberci ile ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat eşlik ediyor.

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge