Connect with us

Dünya

İyi ki varsın Uğur Yahşi

Geçmiş tarihinde, yüzyıllar öncesinin izlerini taşımakla birlikte, mağara, yer altı şehri ve höyük gibi arkeolojik eserler ve kalıntıların ışığında çok eski bir yerleşim merkezi olma özelliği ile, Anadolu’nun Türk ve İslam diyarı yapılması için mücadele verilen bölgelerin başında gelen, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Bölgenin Ankara Vilayetinin sancağı olan Kırşehir’e bağlı Keskin kasabasının, Kızılırmak Havzası içinde; Yahşihan, Kırık köyü ve Yuva Köyü gibi yerleşim alanları ile dikkati çeken, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmaya başlanan Savunma Sanayisi ile çağdaşlaşmaya ve gelişmeye yönelen, Savunma Sanayisi üretimleriyle MKEK Fabrikaları, TÜPRAŞ Rafinerisi gibi diğer sanayi tesisleri ve Üniversitesi ile tarih, kültür, sanayi ve bilimin mükemmel bir bileşimi olan önemli bir Cumhuriyet Şehri Kırıkkale.

İyi ki varsın yazı dizimde, Lisans Eğitimini Ülkemizde tamamlayarak, yurt dışındaki kariyer eğitimi Akademisyen başarılarını tamamlayarak, zamanının Devlet Planlama Teşkilatı, TÜBİTAK ve BAPKO destekli projeleriyle ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundan akademisyen desteği gibi projeler ile isminden gururla bahsettiren bir değerden Prof.Dr. Uğur Yahşi’ den bahsedeceğim

Prof.Dr. Uğur Yahşi 12 Temmuz 1962’de Kırıkkale’de dünyaya geldi. Babasının ,Savunma Sanayi Merkezli şehir yapılanması ile Kırıkkale de Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nda memuriyet yaşamında –Sosyal Tesisler de Lojmanlar da dolu dolu yıllar yaşadı. 1979 yılında Kırıkkale Lisesi’nden mezun olması ile beraber Fizik ve Matematikte başarıları yaşamında kariyer dolu yılların başlangıcının sinyalleri geliyordu.

1979 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünü kazandı. 1983 yılında Üniversitenin aynı Bölümünden birincilikle mezun oldu. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği ve Nükleer Enerji Enstitüsü’nde yaklaşık birkaç yıl, Araştırma Görevlisi olarak görev aldı.

Bu alanda Ülkemizde Enerji Enstitüsündeki nükleer alanında aldığı eğitimlerle ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aldığı eğitim ve deneyimleri ile kurmuş olduğu Düşük ve Değişken Enerjili Pozitron Hızlandırıcısı ile önemli uluslararası araştırmaya katkı sağlamak ve bu alanda elemanlara sağlam bir eğitim vererek, ülkemizin çeşitli endüstri dallarındaki sorunları nükleer teknikleri kullanarak çözmeye çalışmaları alanlarında yararlı uzmanlar ve bilgili akademisyenler yetiştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Prof.Dr. Uğur Yahşi ; Ülkesinde faydalı ve kapsamlı bir çok projeye imza atmanın gururunu 1986-1996 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı – (MEB) bursu desteğiyle, Amerika Birleşik Devletleri “ABD”’de Doktora döneminde yaşadı . 8 yıl Amerika Birleşik Devletleri‘nin Georgia Institute of Technology-Atlanta Georgia’da lisan eğitimi, Wisconsin Üniversitesi-Madison’da yüksek lisans ve son olarak da Case Western Reserve Üniversitesi-Cleveland-Ohio’da doktorasını tamamladı.

Türkiye’ye 1995 yılında dönüş yaptığında, Ülkemiz vatan savunması görevini, Kuleli Askeri Lisesinde İngilizce öğretmeni olarak yaptı. 1996 yılı, Temmuz ayı itibarıyla Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde öğretim üyesi olarak yeni görevine başladı, halende bu görevine devam etmektedir.

Prof.Dr. Uğur Yahşi’nin kariyer yıllarında sayısız başarıların olduğunu bilmekteyiz.
2008-2017 yıllarında Fizik bölüm başkanlığı, Fakülte Kurulu Üyeliği; 2014-2017 tarihleri arasında Senato Üyesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyon Başkanlığı (BAPKO) üyesi ve Fen Bilimleri Komisyon Başkanlığı, Etik Kurulu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur.
Uğur Yahşi; çalışma konularım başlıklı anlatımında şu ifadelere yer vermektedir.

Teorik fizik olarak Polimerlerin İstatistiksel Termodinamiği kullanılarak zincir moleküler yapıların incelenmesi ve tasviri; mesela geliştirmiş olduğumuz katı iyonik pillerin iletim mekanizması üzerine (YUT Teorisi) ve moleküler relaksasyon ve viskoz davranışları üzerine modellerim üzerine çalışıyorum.
Deneysel fizik olarak Pozitron ve Pozitronyum Fiziği tekniklerini kullanarak ileri malzemelerin yapısal kusur profillerinin çıkarılması ve yorumlanmasıdır. Li pillerde iletim mekanizmasının açıklanması gibi ve moleküler relaksasyon veya çeşitli nükleer malzemelerin iyon bombardımanı sonucu oluşan kusur analizlerinin yapılması gibi geniş spektrumda çalışmalara yer verilmektedir.

Bu çalışmalar DPT, TÜBİTAK, BAPKO, Uluslararası Atom Enerji Kurumu destekli projeler yapmaktadır. Çeşitli uluslararası kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapmaktadır.
Prof.Dr. Uğur Yahşi’ nin, Kurum ve Kuruluşlarda aldığı görevlerin yanı sıra, hazırlamış olduğu projeler ile vermiş olduğu geniş yelpazedeki Dersler ve yetiştirdiği Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileriyle öğretim üyesi yetiştirme noktasından ülkesine reel katkı sağlamıştır. Bu başarıların taçlandırıldığı ödüllerden kısaca bahsetmek gerekirse

Aldığı Ödüller
• T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Master Bursu, 1987-1988; Doktora Bursu, 1988-1992
• 14-19 Temmuz 2014 tarihleri arasında Türk Fizik Derneği tarafından Bodrum’da düzenlenen X. Uluslararası Katılımlı Parçacık Hızlandırıcıları ve Detektörleri Yaz Okulu’da (Pozitron ve Pozitronyum Fiziği üzerine) ders vererek yapmış olduğu değerli katkı ve katılımı için Prof. Dr. Uğur Yahşi’e Katılım Belgesi verilmiştir.
• 2013 Yılı akademik performans değerlendirme sonuçlarına göre, Fen Bilimleri alanında “En Yüksek Bütçeli BAPKO Projesi Yürüten Öğretim Üyesi” kategorisindeki akademik çalışmalarınızdan dolayı Fakültemiz Prof. Dr. Uğur Yahşi’yi ödüle layık görmüştür.
• Fakültemiz tarafından 30 Ekim-01 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bilim ve Kültür Günleri kapsamında yapmış olduğunuz katkılar için Prof. Dr. Uğur Yahşi’ye Teşekkür Belgesi verilmiştir.
• 2012 Yılı akademik performans değerlendirme sonuçlarına göre, Fen Bilimleri alanında “Ulusal Kitap (Klasik Mekanik)” kategorisindeki akademik çalışmalarınızdan dolayı Fakültemiz Prof. Dr. Uğur Yahşi’yi ödüle layık görmüştür.
• Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 7-9-11 Şubat 2011 tarihlerinde düzenlenen “Mathematica’ya Giriş” kursuna katkılarından dolayı Prof. Dr. Uğur Yahşi’ye Teşekkür Belgesi verilmiştir.
• İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “IV. İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışmasında” katkılarından dolayı Prof. Dr. Uğur Yahşi’ye Teşekkür Belgesi verilmiştir.

Hem Yurt içi hem de Yurt dışındaki yapılan Fizik, Nükleer Fizik, Enerji ve Bilişim alanları başta olmak üzere, daha bir çok platformda da sayısız ödüllerle Ülkemizin yetiştirdiği gurur kaynağı hocamız Prof. Dr. Sayın Uğur Yahşi’nin başarılarının altında yatan gerçek payda, Vatan ve Millet sevgisi olduğunu biliyoruz.

Prof. Dr. Sayın Uğur Yahşi; hayat felsefesinde, Koç Holding Kurucusu merhum Vehbi KOÇ’un “Ülkem varsa bende varım“ sözünü kendisine ilke edinmiştir.

Özel yaşamında da renkli ve bir o kadar hareketli günlerin olduğu gerçeği ışığında Uğur Yahşi ;
“Bisiklet ile –Şehirler arası Tur Etkinlikleri -Spor ve gezi aktiviteleri, Rafting, haftanın 3 günü Fitnes yapmakla beraberinde Fotoğraf çekme tutkusu ve şiir yazma denemeleriyle de “ geldiğini görmekteyiz. Çok iyi derece İngilizce ve Osmanlıca bilmekte olup, bilimsel Osmanlıca kitapları okumakta ve koleksiyonu yapmaktadır.

Evli ve bir bir kızı olan Prof.Dr. Uğur Yahşi, Ülkesine olan sevdası, girişimci ruhu, vefalı ve uzlaşmacı bilge kişiliği, Yurt içi ve Yut dışında, sayısız hizmetleri, Uzmanlık kariyerinde yaratıcılık özelliği ile toplumun sevgisini, saygınlığını ve takdirini almış şahsiyeti ile, 21. Yüzyıl Bilişim Dünyasında, Fizik alanında, insanlık adına faydalı çoğu kapsamlı projeleri, hayata kazandıracağını biliyoruz. Onun Ülkemizde ve Yurt dışında büyük ihtimamla ve mücadele ile yaptığı Akademisyen ruhunun devamlılığı adına,

İyi ki varsın Uğur Yahşi diyorum.

Levent Kandemir

Dünya

Tiny House & Küçük Ev

Mobil Tekerlekli Küçük Ev Üreticisi | Setencioğlu

Doğayla İç İçe, Evinizin Konforunda, Özgürlüğün Keyfini Yaşayın. | Setencioğlu Tiny House

İletişim | +90 0 532 4026422

HABER BURADA

Dünya

Küçük Ev Üreticisi | Setencioğlu

Tiny House | Mobil Tekerlekli Küçük Ev Üreticisi Türkiye Setencioğlu

Doğayla İç İçe, Evinizin Konforunda, Özgürlüğün Keyfini Yaşayın. | Setencioğlu Tiny House

İletişim | +90 0 532 4026422

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı

“Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay geliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay gelir, mücadelemizi o derece başarılı veririz. Bayramlar vasıtasıyla yeniden tazelediğimiz kardeşliğimiz, yardımlaşma ve dayanışma şuurumuz bu bakımdan ayrıca önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: “Bu mübarek günlerin milletimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Cenab-ı Allah kestiğimiz kurbanları, yaptığımız ibadetleri katında kabul ve makbul eylesin.

Tüm milletimizin, Ümmet-i Muhammed’in daha nice bayramlara sağlıkla, huzurla, mutlulukla erişmesini temenni ediyorum. Özellikle Gazze’de, soykırımcı İsrail’in mezalimi altında bayramı idrak eden kardeşlerimin Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyor; acı çeken, zulme ve her gün katliama uğrayan kardeşlerimizin de bir an önce huzura, güven ve istikrar ortamına kavuşmasını diliyorum.

“HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA GÖNÜL BİRLİĞİNE, DAYANIŞMAYA İHTİYACIMIZ OLAN GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”

Bayramlar, birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duygularının en üst seviyede yaşandığı müstesna günlerdir. Bayramlar, yetimlerin, öksüzlerin garip gurebanın hatırlandığı, akrabalık ve komşuluk münasebetlerinin sıklaştığı, millet olarak birbirimize daha sıkı kenetlendiğimiz özel günlerdir.

Koronavirüs salgını sebebiyle, maalesef komşuluk, akrabalık, dostluk ilişkilerimizde araya mesafeler girdi. Bayramlar vasıtasıyla bu mesafeleri kapatıyor, sıla-i rahimi daha çok hatırlıyoruz. Atalarımız ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ demişlerdir. Millet olarak her zamankinden daha fazla gönül birliğine, kalp birliğine, dayanışmaya ihtiyacımız olan günlerden geçiyoruz.

Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. İnşallah, hep birlikte gönül gönüle vererek bu bayramı tam anlamıyla bir kardeşlik şölenine dönüştüreceğimize inanıyorum.

“EKONOMİ PROGRAMIMIZ ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACAT TARAFINDA MEYVELERİNİ VERİYOR”

Geride bıraktığımız 1 yıl içerisinde üst üste üç seçim yaşadık. Bu seçimlerin hepsinden de demokrasimiz güçlenerek çıktı. Hükûmet olarak önümüzde 4 yıllık icraat dönemi bulunuyor.

Dünyada yüksek seyreden enflasyon hâlen endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Aşımıza, işimize, ekmeğimize ortak olan enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik. Ekonomi programımız üretim, istihdam ve ihracat tarafında meyvelerini veriyor. Enflasyonda da yılın ikinci yarısından itibaren inşallah daha güzel neticeler alacağız.

Biz, çiftçisinden memuruna, beyaz yakalısından işçisine kadar bu milletin refahını yükselten, gelişmiş ülkeler seviyesine getiren bir iktidarız. Salgın, savaşlar, küresel krizler gibi sebeplerle tekrar nükseden enflasyon sorununu, geçmişte olduğu gibi, tek haneli rakamlara mutlaka indireceğiz.

Terörle mücadele konusunda elde ettiğimiz tarihî kazanımlarımızdan taviz vermemiz asla söz konusu değildir. 40 yıldır milletimizin kanını ve kaynaklarını sülük gibi emen bölücü terör belasına son verinceye kadar operasyonlarımızı devam ettireceğiz.

“GAZZE’YE GÖNDERDİĞİMİZ İNSANİ YARDIMLARIN MİKTARI 55 BİN TONU AŞTI”

İsrail’in, 7 Ekim’den beri Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yürüttüğü soykırım politikası karşısında dik duruşumuzu sürdürüyoruz. Gazze’ye gönderdiğimiz insani yardımların miktarı 55 bin tonu aştı. İsrail ile olan tüm ticari işlemleri durdurduk. Uluslararası Adalet Divanı’ndaki soykırım davasına müdahil olma kararı aldık.

Filistin devletinin tanınması için en yoğun çaba harcayan ülkelerdeniz. Siyonist şebekenin tüm baskısına rağmen, her platformda hakkı, adaleti ve barışı savunuyor, doğruları cesaretle haykırmaktan çekinmiyoruz. Çocuk katili İsrail’in ve destekçilerinin tüm barbarlıklarına rağmen zafer inşallah, Filistin halkının olacaktır.

“EN BÜYÜK KUVVET KAYNAĞIMIZ MİLLETİMİZİN BİRLİĞİDİR”

Bu zorlu mücadelelerde en büyük kuvvet ve ilham kaynağımız milletimizin duası, desteği, birliği, beraberliği ve kendi arasındaki kardeşlik ruhudur. Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay gelir, mücadelemizi o derece başarılı veririz. Bayramlar vasıtasıyla yeniden tazelediğimiz kardeşliğimiz, yardımlaşma ve dayanışma şuurumuz bu bakımdan ayrıca önemlidir.

Bu bayramda yine büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpecek, eşimizin, dostumuzun, komşumuzun kapısını çalacak, dargınsak barışacak inşallah, ezelî ve ebedî kardeşliğimizi daha da perçinleyeceğiz.

Bu düşüncelerle mübarek topraklarda hac farizasını yerine getiren kardeşlerimin Allah ibadetlerini kabul etsin, Kâbe’de, Arafat’ta, Müzdelife’de yaptıkları duaları katında makbul eylesin diyorum.

Her bayramda olduğu gibi yola çıkacak sürücülerimize trafik kurallarına uymalarını, yola asla yorgun çıkmamalarını, bilhassa varacakları yere yaklaştıkça dikkatlerini daha da artırmalarını tekrar tavsiye ediyorum. Kurban Bayramı’nın kalplerimize huzur, ülkemize esenlik, Filistin ve Sudan başta olmak üzere gönül coğrafyamıza barış getirmesi diliyorum. Bayramınız mübarek olsun.”

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge