Connect with us

Dünya

İyi ki varsın İnci Recepoğulları

MÖ 8000’lerden itibaren iskân edilmiş, yer altı şehirleri, mağaralar ve inanç merkezlerinin yer aldığı Karamanoğulları Beyliğine Başkentliğini yapmış, Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde, büyük bir cadde üzerinde 470 dükkândan bahisle, yörede Türkmen aşiretlerinin yaşantılarını ve binlerce evliyanın mevcudiyetini ve Yunus Emre’nin merkadinin (mezarının) bu Tarihi mekanda olduğunu bildirdiği ayrıca Şeyh Edebali, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana, Şair Ayni gibi pek çok Türk büyüğünü yetiştirmiş Kültür Mozaiği Anadolu şehrimiz KARAMAN

İyi ki varsın yazı dizimde ; Ülkemizin Sanayi,Ekonomi,Sağlık,Bilim ve Sivil Toplum Platformu alanlarında bir çok önemli değere yer verdim.

Bu yazı dizimde Dil Eğitim noktasında Ülkemizde yaklaşık 1 asırdan bu yana eğitim veren American Kültür Derneği Anamur-Mersin ‘ de, Eğitim Koordinatörü duayen bir değere yer verdim.

İnci Recepoğulları, Bir çok medeniyetlere kucak açmış, Mevlana ,Şeyh Edebali ve Mevlana gibi içerisinde bir çok Kutsal değerlerin yaşamlarının harmanlandığı Karaman’ da 3 temmuz 1977 de dünyaya geldi. Babası Yörede sevilip sayılan, mütevazi bir yaşam felsefesi ile sofrası açık, duyarlı, merhametli bir o kadar da saygın bir insandı.

Babasını anlatırken ;

“Baba sevgisi, dünyanın en güzel sevgilerinden biridir. Bazen baba ocağından uzak bir yerde olunabilir. Belki de o ulu çınar, bu dünyadan göçüp gitmiştir..Baba, insanın dayanacağı en güçlü temel taşıdır. Ona olan sevgiyi göstermek, kimi zaman hep ertelenmektedir. Oysa sevgi, ertelenmeye gelmez” diyor ve ekliyor

Annem ,Selanik göçmeni, sosyal, yardımsever, misafirperver insan ilişkileri kuvvetli gayet mütevazi ve kararlı duruşu ile ailenin direği , işte benim bir yanım ondan geliyor ona açık …

İnci RECEPOĞULLARI , ailenin 4 kardeşin en büyüğü olan ikiz kızlarından birisi.
Babasının dışarıda olan işleri sebebi ile aile Mersin erdemli ilçesine yerleşti. İlk orta ve lise eğitimini orada tamamladı. Selçuk üniversitesi Gıda bölümü ön lisans Eğitimini tamamladı . Aynı yıl Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde öğretmenlik mesleki formasyon eğitimini tamamladı.

Mersin Üniversitesinde Formasyon Eğitimi ve staj döneminde, Vizyonunda olması gereken şeyin, eğitim sektöründe yer almasının gerekliliği olduğunu fikrini benimsedi.
1999 yılında evlilik yaptı. Şu anda 2 çocuk Annesi.

Kurucu İlhan SOLAK ve Genel Başkanlığını Fatih ÇİFCİ nin Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları Anamur –Mersin ‘ de Eğitim Danışmanlığı görevinde yer almaya başladı .

Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları, Türkiye’nin en büyük franchising veren kuruluşu olan Markalar Birliği’ne bağlı bir marka olması sebebi ile,

2011 yılı Avrupa Birliği Kalite Ödülünü, 2010-2011-2012 yılları, üç yıl üst üste ise Tüketici Kalite Ödüllerini alan Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları, 2010 yılında tüketici akademisi tarafından gerçekleştirilen “Markaların Tüketici Üzerindeki Etkileri” konulu, iki aşamada gerçekleştirilen araştırmada, dalında en çok hatırlanan markalar arasında yer alarak tüketici beklentilerine verdiği cevapla “KALİTESİNE EN ÇOK GÜVENİLEN MARKA” seçilmiştir.

İnci RECEPOĞULLARI ;

Uzun yıllardır “Amerikanca yabancı dil kursu” nda eğitim danışmanlığı yaparak dil eğitiminin küçük yaşlarda çocuklara kazandırılması için çalışmakta. Türkiye’de en yaygın dil kursu olması özelliği ile ,Sosyal medya aracılığı ile , pozitıf,motivasyonu arttıran görsel resimleri hikayeleştirerek, zümrelerin sosyal sorumluluk anlayışını eğitimde fırsat eşitliliği kapsamında proje çalışması ile ön planda yer aldı.

Türkiye’de en yaygın dil kursu olan eğitim kurumunda , Avrupa Dil portfolyosu uygulanarak yapılan İngilizce eğitimler de çocuk ve yetişkin gruplarında uluslararası sertifikalı dil eğitimi verilmekte . Aynı zamanda ön lisans ve lisans mezunu öğrencilere TESOL (uluslararası İngilizce öğretmenliği) program alt yapısı ile mesleki yeterlilik imkanları sunulmaktadır. Kurumun en önemli özelliği , konuşturmayı başaran eğitim sistemlerinin ana kaynağında –Türk Dil yapısı kurallarına göre hazırlanan Bilişim Sistemlerinde yer verilen sistemde “anlıyorum ama konuşamıyorum” düşüncesini değiştirmeyi başarmaları ….

Hayata tutunmayı, üretmeyi, denizi, doğayı, hayvanları çok sevmesi yanı ile kaynağında insan ve insan üstü değerlere yer vermesi onun en belirgin özellikleri arasında sıralanabilir .

İnci RECEPOĞULLARI ;
Koç Holding Kurucusu Rahmetli Vehbi KOÇ ‘un bir sözünü her daim kendime ilke edindim diyor ve ekliyor “Başarılı olmak için sevdiğiniz mesleği seçin. Başarıda meslek sevgisinin çok büyük rolü vardır”

Ülkesine olan sevdası .bitip tükenmek bilmeyen çalışma azmi, akademisyen düşünebilen, Eğitimden ,iletişime, Eğitim Sektörü alanında Koordineli çalışmaları ile hem Devlet hem de Özel Kuruluşlar başta olmak üzere ,STK larına sunduğu ezber bozan gelişim çözümleri , danışmanlık hizmetleri ve takdire şayan yardımsever kişiliği ile sosyal lider olması ve bu bağlamda toplumda saygın iş kadını unvanı , sağduyusu ve göreceli davranışlarının yanında iyi bir Anne olması ile

İyi ki varsın İnci RECEPOĞULLARI diyorum .

Levent KANDEMİR

Dünya

Antalya | “Şehir hastanelerini, eşi-benzeri olmayan birer şifa merkezi olarak milletimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Şehir Hastanesi ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Şehir Hastanesi ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Şehir hastanelerini, eşi-benzeri olmayan birer şifa merkezi olarak milletimizin hizmetine sunmaya devam etmekte kararlıyız. Eskiden bizim insanımız yurt dışına teşhis ve tedavi için giderdi. Şimdi ise Türkiye, hemen tüm branşlarda dünyanın önde gelen sağlık merkezlerinden biri hâline geldi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Şehir Hastanesi ve Bağlantı Yolları Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin sağlık alanında gerçekleştirdiği atılımların sembolü olarak gördüğü şehir hastanelerinden birinin daha hizmete açmak üzere Antalya’da olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, en ileri tıp teknolojileriyle donatılan Antalya Şehir Hastanesinin 1500 yatak kapasitesiyle en değerli turizm ve üretim markalarından biri olan kente önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

Açılışı yapılan 5 kilometre uzunluğundaki bağlantı yoluyla da Antalya Şehir Hastanesine ulaşımın en rahat şekilde yapılabilmesine imkân verileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Şehir Hastanesi ile bağlantı yolunun ülke ve şehre hayırlı olmasını diledi.

“KÖHNE DÜZENİ KÖKTEN DEĞİŞTİRMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK”

Hastanede görev yapacak personellere kolaylıklar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu eserleri şehrimize kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı yüklenici firmaları tebrik ediyorum. Hastanemizde dertlerine derman arayacak Antalyalı kardeşlerimize şimdiden Allah’tan şifalar diliyorum. İktidara gelirken milletimize, ülkemizi 4 temel sütun üzerinde yükseltme sözü vermiştik. Bunları da eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik olarak sıralamıştık. Ardından bunlara ülkemizin diğer tüm başlıklardaki yatırım eksiklerini de ilave ettik. Altyapısı, sistemi ve insan kaynağıyla bu alanlarda yaptığımız reformlar sayesinde huzurlu ve güvenli bir ülkede yaşıyoruz. Mesela eğitim ve sağlık alanlarının her birinde sayıları yaklaşık 1,2 milyonu bulan personelle vatandaşımıza hizmet veriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlıkta, eski Türkiye manzaralarını, yaşı 35-40’ın üzerinde olanlar iyi bilir. Her bakımdan tel tel dökülen hastaneleri hatırlayın. Hastanelerde rehin kalan vatandaşlarımızı hatırlayın. Doktorunu bulmanın ayrı, ilacını temin etmenin ayrı dert olduğu o çarpık sistemi hatırlayın. Sağlam girenin bile hasta çıktığı o köhne düzeni kökten değiştirmek için çok çalıştık. Şehir hastanelerimiz işte bu gayretin bir ürünüdür. Nereden nereye? Bu modelle pek çok farklı teşhis ve tedavi birimini aynı çatı altında buluşturan bir sistem kurduk. Böylece hastası ve hasta yakınıyla vatandaşımızın şehrin bir ucundan diğerine koşturmasının önüne geçtik” dedi.

“ŞEHİR HASTANELERİ SİSTEMİ ÜLKEMİZE MAHSUS VE YENİ BİR SAĞLIK HİZMETİDİR”

Şehir hastanelerinin sistem olarak Türkiye’ye mahsus ve yeni bir sağlık hizmeti olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dolayısıyla böylesine yeni ve orijinal bir sistemin eksiklikleri, aksaklıkları elbette çıkabilir. Vatandaşlarımızın bu konudaki kimi serzenişlerinin farkındayız. İnşallah bunları da en kısa sürede gidereceğiz. Şehir hastanelerini, eşi benzeri olmayan birer şifa merkezi olarak milletimizin hizmetine sunmaya devam etmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların eskiden teşhis ve tedavi için yurt dışına gittiğini şimdi ise Türkiye’nin hemen hemen tüm branşlarda dünyanın önde gelen sağlık merkezlerinden biri hâline geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Kanuni ne diyor? ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.’ Bu yola böyle koyulduk. Yani Kanuni devleti yok farz ederek, ‘devlet feda olsun ama insanımızın yeter ki sağlığını, sağlık sorununu halledelim.’ demiş. Bu gelişme kendi kendine olmadı. Arkasında çok büyük bir mücadelenin, emeğin, kaynağın yattığı bu iftihar tablosunun kıymetini iyi bilmeliyiz. Hamdolsun milletimiz, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini gayet iyi biliyor ve hayır duasını her fırsatta ifade ediyorum. Şu anda biz Antalya’dayız. 31 Mart’ta Antalya bir karar verecek. Neyin kararını verecek? ‘Durmak yok, artık yeter.’ diyecek. ‘Yeni bir adım atalım.’ diyecek ve bu yeni adımda evet birilerinin dediği gibi herkesin başkanı. ‘Herkesin başkanı’ ne yaptı Antalya’da? Hiçbir şey yok, tabelalarda ‘herkesin başkanı’ ifadesi kusura bakmayın bunlar yalan ifadeler, çarpık ifadeler, dürüst olmayan ifadeler. Biz bütün yatırımları 21 yılda, Türkiye’nin bir başından bir başına nasıl yaptığımızı artık herkes biliyor.”

“HAYIRLI PROJELERİ TAKDİR ETMEK KİMSEYİ KÜÇÜLTMEZ”

Antalya’nın bir turizm kenti olarak doğru dürüst havalimanı, terminalleri yokken AK Parti iktidarıyla terminal binalarından pistlerine, uçak seferlerine varıncaya kadar hepsinin bir başka olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatlarında ülkeye eser kazandırmamış, millete hizmet etmemiş olanların bu tür yatırımları, değersizleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Sağlıkta, ulaştırmada, enerjide savunma sanayinde, turizmde ve diğer alanlarda hayata geçirilen hayırlı projeleri takdir etmenin kimseyi küçültmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bugün eğer Türkiye 60 milyon turiste yürüyorsa ve 60 milyon turiste yürürken sadece turizm gelirleriyle bir patlamayı yaşıyorsa işte bu atılan adımların neticesidir. Güzel işleri takdir etmek erdem işaretidir. Türkiye’nin avantajı geçmişte sağlam ve işler bir altyapısı olmadığı için ihtiyaçlarını en son teknolojiye ve sisteme dayalı olarak karşılama imkânına sahip olmasıdır. Hastanelerimiz kadar modern, okullarımız kadar yeni, yollarımız kadar konforlu, havalimanlarımız kadar ferah eserleri dünyada zor bulursunuz” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUYLA DAHA BÜYÜK HEDEFLERE YÖNELDİK”

Merhum gazeteci Savaş Ay’ın programlarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bir de buna genç, eğitimli, kabiliyetli, çalışkan ve üretken nüfusumuzu eklediğinizde ortaya bambaşka bir tablo çıkıyor. Gelişmiş ülkelerin 50 yıl, 100 yıl, 150 yıl önce tamamladıkları altyapıyı biz büyük ölçüde son çeyrek asırda kurarak onlarla rekabet edebilir hâle geldik. Küresel krizlere rağmen ülkemizin rekor büyüme oranlarıyla yoluna devam etmesinde bu gerçeğin çok büyük etkisi vardır. Cumhuriyetimizin ikinci asrına armağanımız olan Türkiye Yüzyılı vizyonuyla daha büyük hedeflere yöneldik. Artık amacımız gelişmiş ülkelere yetişmek değil, onların en ön sıralarındaki yerimizi almaktır. Gençlerimize, siyasetiyle, ekonomisiyle, savunmasıyla her alanda iftihar edeceğimiz bir ülke bırakmak istiyoruz. Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz. Hizmete açtığımız her yeni yatırımı bu yolda atılmış yeni bir adım olarak görüyoruz. Antalya Şehir Hastanemizin sadece Antalya’ya değil, çünkü Antalya bir turizm kenti olduğuna göre buraya yurt dışından turistler tedaviye gelecektir. Hayırlı olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki heyet ve sağlık çalışanları ile birlikte Antalya Şehir Hastanesinin açılış kurdelesini kesti.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu nedeniyle Türkiye’de bulunan Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile bir araya geldi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu için Antalya’da bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir araya geldi.

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge