Connect with us

Dünya

İyi ki varsın Filiz YILDIRIM

Medeniyetlerin birleşme noktası dedikleri , orta Asya ‘dan gelen kavimlerin Anadolu ‘ya girişleri sırasında bir geçiş oluşturmuş, ancak bu medeniyetler bu diyarı bir giriş kapısı olarak gördüklerinden burada çok köklü bir uygarlık oluşturamamış topraklar .Sonrasın da ;Hititlerden tutunda Urartular,Kimerler,Medler,Persler ve en son Osmanlının yurt edinip Kültür,Turizm ,Termal ,yayla ve İnanç turizmin beşiği olan , Ağrı Dağı –Nuhun Gemisi ve Kerem ile Aslı efsanelerinin yaşandığı, Tarihi dokusunda İshak Paşa Sarayı ile ayrı bir yer tutan medeniyetler şehri AĞRI

İyi ki varsın yazı dizimde ; Anadolu Coğrafyasında yukarıda bahse konu anlattığım tarihin derin izlerinin destanlaşan ışığında .bu bölge kültüründe yoğrulup ,kendi ekinini ,girişimcilik felsefesi ile oluşturan İş insanı Filiz YILDIRIM ‘ a yer verdim.

Filiz YILDIRIM ; 1980 yılında, çiftçi bir baba ile ev kadını bir annenin dördüncü çocuğu olarak Ağrı ‘da dünyaya geldi. Eğitim yıllarını doğup büyüdüğü şehir Ağrı da tamamladı. Vizyonu açık okumayı seven bir yönü ile gözleri üzerinde topladı. Onun esas hedefi ise başta memleketi Ağrı olmak üzere, bölge insanın kalkınmasına öncelik planlar yapmaktı .

Ağrı’nın doğal güzelliklerinde geçirdiği çocukluk ve gençlik yıllarının ardından 1996 yılında memleketi Ağrı’dan ayrıldı. 1998 yılında hayatını Nihat YILDIRIM ile birleştirerek Ankara’da yaşamaya başladı.

Eşinin desteği ve eşsiz vizyonu sayesinde , 1998 yılında “bir kadın girişimci” olarak, ilk “ Simit Dünyası” şubesini Ankara Kızılay’da açmıştır. Kendi değerlerini ve bakışını “Simit” in kendine özgü lezzeti ile birleştirmiş, hem Ankara’da, hem Türkiye’nin farklı noktalarında -hatta Afrika’ya kadar uzanarak- kendi bünyesinde veya franchise olarak şubeleşmeye gitmiş ve sektörün öncüsü olarak yerini almıştır.

kadın girişimci olan Filiz YILDIRIM, kadınlar ile ilgili hemen her alanda “ pozitif ayrımcılık” yaklaşımını benimsemiştir. Kadın çalışan sayısından kadın yatırımcı desteklerine, “Elinin Hamuruyla “ projesinden ( kadın taş fırın ustası yetiştirme, eğitim ve istihdam programı ) dezavantajlı kadınlara yönelik desteklere kadar kadınların yanında olmaya devam etmektedir.
Filiz YILDIRIM Başarısını, özverisini , zekasını, erdemlerini, insan ve memleketine olan aşkını birleştirerek özgün, bütüncül, vizyoner ve ezber bozan bir girişimci olarak yürüdüğü beyaz yolunda attığı her adımı inançla atıyor;

Filiz YILDIRIM , Eğer her insan , hayatta kalma bakış açısını bırakıp, birlik beraberlik bakış açısını benimserse, adını ve/veya soyadını yaşatmayı görev edinirse, içindeki azmi ve kararlılığı ile mesleğinde yaşattığı o sevdayı en yakın dostu belleyip onun elinden tutup gittiği her yere götürür ve kararlarına ortak ederse, yurtta sulh cihanda sulh olur.’ Memleketimizin her bir toprağı, bizlerin hepimizin ..ve Felsefemizin eseridir. Diyor.

Filiz Yıldırım söyleşisinde ;

Ekip ruhumu birleştirip ,yalnız Ülkem adına çalışmalarla, araştırmalarla kalmadım. Eşimle beraber çeşitli teknikler geliştirdik. . Kişilerarası ve kurum içi çalışmaları çözümleme üzerine sonuç aldığım uygulamalarımızın üzerine kafa yorduk .. “Var oluşa kadar indik. Acaba bizler neredeyiz” diye kendimize sorduk ?

“Elinin Hamuruyla “ projesinde amacımız;
Ülkemiz ve Dünyada ,barışın, birliğin, mutluluğun mümkün olduğu her kesimde , 21 yüzyıl vizyonunun ana temasının Barış VE Huzur olduğu Dünyamızda ; kadın istihdamına yönelik uluslararası ilişkileri yöneten siyaseti, barış, birlik ve mutluluk için geliştirdiğim çözümlerimi uygulama ya geçirmekti. Meraklı bir keşifçi olarak bu hususta çalışmalarımı halen devam ettirmekteyim. diyor .

Kadının toplum hayatındaki yerini bilen ve kadını korumanın aileyi korumak olduğunu düşünen YILDIRIM ‘ın toplumda ehemmiyet vererek üzerinde konuların başında ise “kadına şiddet” geliyor. Sivil Toplum Platformlarında konuya ilişkin dikkat çeken ve farkındalık oluşturan çalışmaları var. Fiziksel şiddetin can kayıplarına kadar ulaşan vakalar ile kadının hayatında büyük travmalara yol açtığını düşünerek bu konuda da ciddi savaş veriyor.

Gelenekselliği ve çağdaşlığı aynı hamurda yoğurarak “Simit Dünyası” markasını yaratan, büyüten ve geleceğe taşıma hedefi koyan Filiz YILDIRIM, Söz ve Nihat adında iki çocuk annesidir.
Biliyoruz ki Filiz Yıldırım , başarılarının hemen hepsinde ,azim ve dirayetinin sonucunda olduğunun idraki içerisinde, İnanıyoruz ki ,yeni ve daha büyük başarılar için hizmetlerine devam edecek ,
Ülkesine olan sevdası ,girişimci ruhu ,yardımsever kişiliği ,teknoloji alanında yaratıcılık özelliği ve bilge kişiliği ile toplumun sevgisini ve takdirini almış vasıfları üzerinde bulundurması , gelecek de de ,insanlık adına faydalı çoğu kapsamlı projelerin hayata kazandıracağını biliyor., kendilerine,

İyi ki varsın Filiz YILDIRIM diyorum .
Levent KANDEMİR

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu için Antalya’da bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir araya geldi.

HABER BURADA

Dünya

Emine Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’na katılan liderler ve lider eşleriyle bir araya geldi

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılan liderler ve lider eşleriyle bir araya geldi.

Emine Erdoğan, temaslarını 100’ü aşkın ülkeden devlet ve hükûmet başkanı, bakanlar ile uluslararası kuruluş başkanının katılımıyla NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen ADF’nin açılış töreninden önce gerçekleştirdi.

Kongre merkezi girişinde yer alan Refik Anadol’un dijital sergisinden ve diplomasi tünelinden geçen Emine Erdoğan, bekleme odasında, eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Grabar Kitaroviç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in eşi Fatma Zerrin Üstel, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in eşi Tamara Vucic, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu’un eşi Prindon Sadriu, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Üyesi Denis Becirovoc’in eşi Mirela Becirovic ve Esvatini Kraliçesi Inkhosikati Nkambule ile bir araya geldi.

Emine Erdoğan, görüşmenin ardından “Gazze Kurşun Geçirmez Düşler Sergisi”ni de lider eşleriyle gezerek ADF oturum salonuna geldi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu vesilesiyle Türkiye’de bulunan Türkmenistan Millî Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye ile Türkmenistan ikili ilişkileri, bölgesel ve küresel konular ile İsrail’in masum sivillere yönelik sistematik saldırıları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ile tüm alanlarda iki ülkeye de kazandıracak karşılıklı adımların artarak sürdürülmesi ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesine ulaştırılması için gayretlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in gıda yardımı almak üzere bekleyen sivillere yönelik saldırısının kabul edilemez olduğunu, bölgeye gönderilen insani yardımları artırmak için Türkiye ve Türkmenistan’ın iş birliği yapabileceğini ifade etti.

Türkiye ile Türkmenistan arasında “Doğal Gaz Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Karşılıklı İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Petrol ve Doğal Gaz Alanlarında İşbirliğine İlişkin Niyet Beyanı” ve “Türkmenistan Havayolları ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkmenistan tarafından doğum günü vesilesiyle “Türkmen Halkının Fahri Aksakalı” unvanı tevcih edildi ve hediye kaftan sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuğu Türkmenistan Millî Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov’a teşekkür etti.

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge