Connect with us

Dünya

İyi ki varsın Açelya ELMAS

2500 yılı aşan bir tarihe sahip, üç imparatorluğa başkentlik yapma özelliğinin yanı sıra,medeniyetlerin beşiğinde eski dünyanın merkezinde yer alan,, tarihi abideleri ve şahane tabii manzaraları ile Asya ile Avrupa kıtalarının dar bir deniz geçidi ile ayrıldığı yerde, iki kıta üzerinde kurulu ,deniz ve karaların kucaklaştığı bu stratejik bölgede kuruluşunu takiben, hem iç hem de dış ticarette merkezi bir öneme sahip, önemli bir ticaret merkezi olmasının yanı sıra , son yıllarda sanayinin yerini yönetim merkezleri ile finans, turizm, hizmet ve bankacılık gibi sektörlerin yer aldığı Metropol . İSTANBUL

İyi ki varsın yazı dizimde, duygunun, tasarımın, güzelliğin, yaratıcılığın ve hayal gücünün dinleyende duygulara yönelik etkileşimin ismi Açelya ELMAS ‘ a yer verdim.

25 mayıs 1977 grafiker bir anne ,reklamcı bir baba dan İstanbul suadiye’ de dünyaya geldi. İlk ,orta ve Lise yıllarını ,Erenköy ve Kadıköy’de gerçekleştiren Açelya ELMAS,Mimar Sinan Üniversitesi Devlet konservatuarı müzikal bölümünden mezun oldu. . İlk iki sene opera, dört sene müzikal,eğitimi aldı
İstanbul Suadiye de , yaşadığı o yılları anlatırken, şu ifadelere yer veren Açelya ELMAS ;
O yıllarda deniz henüz doldurulmamıştı. O görkemli residanslar ve büyük binalar yoktu. İstanbul’ un o mistik kokusu içerisinde,3 veya 4 katlı evlerin balkonlarından, çatal bıçak seslerinin geldiği ,sohbetlerin yer aldığı, güzel bir atmosfer vardı.Kendimi her konuda çok şanslı hissediyorum ,çocukluk yıllarımı doya doya yaşadım . Çocukluk yıllarım , cadde önünde kitap satıp,oyunlar oynayıp, ,sokağımızdaki, erkek çocuklarının mahalle kavgalarına katılarak geçti .O dönemde uzak doğu sporlarına ilgimin olması ve Kick Box eğitimi almış olmam, beni Bilgehan Demir ile Fox Tv’deki Box programlarını yapmaya kadar götürdü.. Oyunculuk ve sahne hayalim de, çocukken başladı. Konservatuvar hayatını anlatan, Fame isimli dizi sayesinde , kendi hayallerim ile tanıştım. Kafamda senaryolar üretmeye ,aynanın karşısına geçip bu senaryoları oynamaya başladım. Galiba bunu da başardım .. diyor.

Konservatuar Eğitimi boyunca ,içerisinde yaşayan Açelya ELMAS’ ı tanımaya çalıştı. O dönemde, ilk müzikalinde Büyük Usta Müşfik Kenter, Kadriye Kenter, Candan Erçetin ve Meltem Cumbul ile Anlat Şehrazat Müzikalinde oynama fırsatı buldu.

1999 yılında Zeynep ve Deli Yürek dizileriyle başlayan oyunculuk hayatını sırası ile ; , Koçum Benim, Nisan Yağmuru, Eyvah Babam , Kedi Özledi, Bordo Bereliler, Nene Hatun, Lale Devri, Ihlamurlar Altında, Kurşun Yarası, Hangimiz Sevmedik, gibi dizi, film ve tiyatrolar izledi.

Gönlünde,hep müzik aşkı olsa da,tiyatro, sinema , dizi çalışmalarının yoğunluğu nedeni ile fırsat bulamadı.

İlk Ihlamurlar Altında dizisinin Günahkarsın ( doğunun feryadı) şarkısını yazdı ve seslendirdi. Gece Sesleri dizisinin, jenerik müziğine söz yazarlığı yapıp yorumladı. Onun,bu cesur tutumu, sahne tekliflerini peşi sıra getirse de, oyunculuk hayatı son sürat devam ediyordu. Kurşun Yarası, Ihlamurlar Altında ,Lale Devri, Karagül derken, şarkı söyleme hayali yeniden ertelendi.
Müzik, onun ruhunda olmazsa olmazlardan olduğu için ,2017 yılında, bir single çıkarmaya karar verdi. Sözlerini ,Gökhan Şahin’inyazdığı, aranjörlüğünü Nida ŞAN’ ın yaptığı Sevabın Hazır mı? Single’ını çıkarttı. .Temasında,aşkı anlatan ve Bir kalbe Bir aşk yakışır dediği şarkısından çok etkilenen Özcan DENİZ, çok beğendiği bu şarkıyı 2.ŞANS FİLM’ inde kullanıldı.

Sanatın tam içerinde, oyunculuğa devam ederken eğitmenlik işi başladı. Yaratıcı drama, kamera önü oyunculuk , tiyatro , kişisel gelişim ve iletişim dersler vermeye başladı. Cihangirde Sadri Alışık Kültür Merkezi ve Kadıköy’ de Sestanbul ‘ da hala eğitimlere devam ediyor. Bunun yanında, kurumlarla da çalışan Açelya ELMAS ‘ın yeni projesi olan “Açelya Elmas ve Volkan Gezer sanat akademisi “ pek yakında İstanbul Ataşehir de sevenleri ile buluşacak . Yeni Single’ı için Ahmet Selçuk İlkan, Sezgi Erciyes ve daha bir çok sürpriz isimle görüşüyor.

4 kez kanser hastalığına yakalanıp, 2 kez ilik nakli yapılan, yaşama sevinci ve hayata bağlılığı sayesinde bu hastalığı yenen Açelya Elmas ;hastalara, moral,motivasyon ve alternatif tıp ile ilgili destekler veriyor. Hayatında,kanser hastalarına manevi destek vermesinin yanı sıra,ilik bağışı için farkın dalık çalışmaları yapıyor.

Çocukluğundan beri, hayvanlarla iç içe büyüyen, ;Açelya ELMAS bu gün de, evini bir kedi ile paylaşıyor. Bu konularda, katıldığı sosyal sorumluluk projeleri onun gerçek bir hayvan sever olduğunu gösteriyor.

Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan son derece mutluluk duyan, Açelya ELMAS ,fırsat bulduğu zamanlarda projelere destek vermek adına, kapsamlı projelerle insanlara uzanan elin kendisi olmak istediğini her fırsatta söylüyor.

Açelya ELMAS’ ın sanat-müzik-tiyatro ve medya alanında ki üstün performans ve başarısının yanı sıra ,toplumda saygın ve kararlı duruşu,varlığı tartışılmaz bir gerçek olup,

Ülkesine olan sevgisi , Sanat ve Medya alanında yaratıcılık özelliği, Sanatın ve Sanatçı bir girişimcinin sahip olduğu vizyonu ve iş tecrübesi ile başarılarına gıpta ve hayranlıkla baktığımız bir iş kadını olmasının yanı sıra, yeni kapsamlı projelerle istihdama verdiği desteklerinden dolayı,başarılarının devamlılığı nı dileyerek

İyi ki varsın Açelya ELMAS diyorum

Levent KANDEMİR

Dünya

“Ege’yi barış ve iş birliği denizi hâline getirelim istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Atina

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ege’yi barış ve iş birliği denizi hâline getirelim istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla dünyaya örnek olalım arzusundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşinci toplantısı kapsamında resmî ziyarette bulunduğu Atina’da, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ı son olarak 2017’de ziyaret ettiğini, bu ziyaretin 65 yıl aradan sonra Türkiye’den Yunanistan’a devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunu hatırlattı.

Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşinci toplantısı dolayısıyla tekrar Atina’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan makamlarına teşekkür etti.

“TİCARET HACMİMİZİN 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARILMASINDA MUTABIK KALDIK”

Türkiye-Yunanistan münasebetlerinde mevcut olumlu ivmeyi daha da geliştirmek istediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyimizin beşinci toplantısını yedi yılın ardından bugün gerçekleştiriyor olmamız, bu niyetimizin bir göstergesidir. Bir sonraki toplantı için bu kadar ara vermeyeceğimizi ve kuruluş bildirgesinde ifade olunduğu üzere yılda en az bir kez bu buluşmayı gerçekleştirmenin her iki ülke için de hayırlı olacağını düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile faydalı görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: “Sayın Başbakanla ikili görüşmemizde iş birliğimizi geliştirmek maksadıyla atılabilecek adımları ele aldık. Üst düzey temasların devamı çerçevesinde aramızdaki diyalog kanallarının her seviyede açık tutulmasının önemini vurguladık. Başbakanlığım döneminde teşkil edilen Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmasının, ilişkilerimizin olumlu gündem temelinde ilerletilmesine katkı sağladığının altını çizdim. Dostane ilişkiler ve iyi komşuluk hakkında Atina Bildirgesi ile ilişkilerimizi geliştirme yönündeki irademizi en üst seviyede teyit etmiş olduk. 2021 yılında oluşturulan Ortak Eylem Planı çerçevesindeki çalışmaların somut neticelerini görmekten ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Sayın Başbakan ile görüşmemizde şu an itibarıyla yaklaşık beş milyar dolar civarında olan ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkarılmasında mutabık kaldık. İpsala-Kipi Sınır Kapısı’nda ikinci köprü inşası gibi ulaştırma projelerinin önemine işaret ettik.”

“AZINLIKLARIN HUZUR VE REFAHININ ARTMASI, İLİŞKİLERİMİZİ OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan gerek turizm gerek kültürel alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini vurgulayarak, “Sayın Başbakan ile görüşmelerimizde Ege ve Doğu Akdeniz’deki tutumlarımız hakkında görüş alışverişinde bulunduk ve dışişleri bakanlarımızın bu konudaki çalışmaları, kararlı bir şekilde ele almalarını istedik. Mevcut sorunlarımızı yapıcı diyalog, iyi komşuluk ve uluslararası hukuk çerçevesinde müşterek çabalarla çözüme kavuşturmak samimi temennimizdir” diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile terörle mücadele alanındaki iş birliğinin nasıl geliştirilebileceğini de ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu minvalde beklentilerimizi bir kez daha dile getirdik. Özellikle Lavrion Kampı’nın kapatılmasını memnuniyetle karşıladık. Yunanistan’da teröristlere barınma imkânı sağlayan benzeri kampların oluşmaması için dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdim. Yunanistan’daki Türk azınlığı ve ülkemizdeki Rum azınlığı, beşeri ve kültürel zenginliğimizin yapı taşlarıdır. Azınlıkların huzur ve refahının artması, ilişkilerimizi olumlu yönde etkileyecektir. Batı Trakya Türk azınlığının durumunda uluslararası hukukun gerektirdiği iyileştirmelerin yapılması yönündeki beklentilerimizi ifade ettik. Kıbrıs meselesinin, adadaki gerçekler temelinde, adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması, tüm bölgenin yararına olacaktır.”

“ULUSLARARASI TOPLUM, İŞLENMEKTE OLAN SAVAŞ SUÇLARI KARŞISINDA SESSİZ KALMAMALIDIR”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ikili ilişkilerin yanı sıra mevcut bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında da fikir alışverişinde bulunduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan dramı ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin en başından beri sivillerin hedef alınmasını hiçbir şekilde tasvip etmediğini dile getirdiğini hatırlatarak, şu görüşleri paylaştı: “Yaşananların, Gazze halkının toplu şekilde cezalandırılmasına dönüşmesi, çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin masum Filistinli sivilin katledilmesi, vicdanları yaralamaktadır. Uluslararası toplum, işlenmekte olan insanlık ve savaş suçları karşısında sessiz kalmamalıdır. Kalıcı ateşkesin bir an evvel tesisi, insani yardımların engelsiz akışının temini, hepimizin önceliği olmalıdır. Son gelişmelerle birlikte 1967 sınırlarında bağımsız, egemen, toprak bütünlüğü haiz Filistin devletinin tesisinin artık kaçınılmaz olduğunu bir kez daha gördük. Türkiye olarak adil bir barışın uygulanması noktasında garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık. Gazze’de had safhadaki insani yardım ihtiyacı bağlamında ilk günden beri yardımlarımızı hızla sürdürüyoruz. Uluslararası toplumun da yardımların devamı noktasında gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.”

“ARAMIZDA ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇBİR SORUN YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan’ın aynı denizi, aynı coğrafyayı, aynı iklimi, hatta birçok alanda aynı kültürü paylaşan iki komşu ülke olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: “İki kardeş arasında dahi anlaşmazlıklar olabilirken, iki komşu arasında görüş ayrılıklarının yaşanması gayet doğaldır. Mesele bunları çözme iradesidir. Biz, Ege’yi bir barış ve iş birliği denizi hâline getirelim istiyoruz. Türkiye-Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla tüm dünyaya örnek olalım arzusundayız. Açık söylüyorum, bizim aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yok. Yeter ki hüsnüniyetle hareket edelim, büyük resme odaklanalım, denizi geçip derede boğulanlardan olmayalım. Değerli Kiryakos’un da bizimle aynı kanaati paylaştığını görmekten ayrıca büyük bir memnuniyet duyuyorum.”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e nazik ev sahipliği için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizin ülkelerimiz ve halklarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Önümüzdeki toplantı için Ankara’da kendilerini misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyacağımızı da ifade etmek istiyorum” dedi.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS: “SINIRDAŞ OLAN İKİ ÜLKE YAN YANA VE BERABER HAREKET ETMEK ZORUNDADIR”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis de konuşmasında, bu yıl iki ülkede de doğal afetlerin yaşandığını, geniş kapsamda ise çatışmalar ve savaşların ülkeler için birçok sorun teşkil ettiğini belirtti.

Doğu Akdeniz’de güvenlik ve barışı tehdit eden durumların yaşandığını hatırlatan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “İki ülkenin çok iyi bir şekilde bir arada, çok sakin bir ortamda ilişkilerini devam ettirmesi çok önemli. Her bir tarafın yaşadığı sorumlara çözüm yaratabilmek çok önem arz ediyor” diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, hem Yunanistan’da hem de Türkiye’de bu ortak yaklaşıma katılmayan birçok kesimin mevcut olduğunu vurgulayarak, “Ancak, sınırdaş olan iki ülke yan yana ve beraber hareket etmek zorundadır. İkimiz de daha sakin sularda, güzel bir esintiyle ilerleyen geminin kaptanı olarak güzel bir gelecek yaratmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Yunanistan ve Türkiye barış içinde yaşamaya mecburlar. Anlaşmazlıklarını ortaya koyacak samimi şekilde görüşecek ve sürekli çözüm arayacaklar. Bu fikir ayrılıklarında yakınlaşma olmasa da gerginlik de oluşmamalı” dedi.

Son altı ayda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile üçüncü kez bir araya geldiklerine dikkati çeken Yunanistan Başbakanı Miçotakis, bugünkü Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısının da bu ortak çabaların bir devamı olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bölgesel gelişmeleri ele aldıklarını aktaran Yunanistan Başbakanı Miçotakis, her türlü şiddet, radikalizm ve terörizmin kınanması gerektiğini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Kıbrıs meselesinde de iki ülke arasında fikir ayrılığı olduğuna işaret ederek, Yunanistan için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları dışında bir çözüm olmadığını, taraflar arasında diyaloğun yeniden başlaması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ortak basın toplantısının ardından çalışma yemeğinde bir araya geldi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Atina

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşinci toplantısı vesilesiyle bulunduğu Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i kabul etti.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Atina

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşinci toplantısı kapsamında resmî ziyarette bulunduğu Yunanistan’da, Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafından resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ile görüşmeye geçmeden önce yaptığı konuşmada, altı yıl aradan sonra Atina’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

“HEDEFİMİZ, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK”

“5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantımızın Türkiye ve Yunanistan arasında yeni bir dönemin güçlenerek devamına vesile olacağına inanıyorum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün geniş bir bakanlar heyetiyle buradayız. Bakanlarımız birbirleriyle, muhataplarıyla gayet anlamlı görüşmeler yapacaklar. Tabii hedef aramızdaki 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak. Bu konuda hangi alanlarda ne gibi adımlar atabiliriz bunları görüşeceğiz. Aramızdaki ön hazırlıkları tüm bakan arkadaşlarımız yapmış vaziyetteler. Bunlarla birlikte imzaları atıp yola çok daha anlamlı, güvenli bir şekilde devam edeceğiz. Bardağın dolu tarafıyla konuşmak öyle zannediyorum ki gelecek için çok daha hayırlı olacaktır.”

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge