Connect with us

Dünya

Yalın Hastane Uygulamaları

Bugün Yalın Hastane yazılarımı, yaptığım eğitimler, uygulamalar ile anlatmak istiyorum.

BEBKA Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Yalın Hastane” eğitimlerini Bilecek ve Bozüyük Devlet Hastanelerinde Söğüt Devlet Hastanesi Başhekimi ve Osmaneli Devlet Hastanesinden gelen motivasyonu sağlam, genç ve dinamik ekipler ile Şubat ayında tamamladık. Bilecik ,Bozüyük Devlet Hastanesinde, Söğüt ve Osmaneli Devlet Hastanesi Başhekimleri, tüm yönetici kadroları, Bilecik İl sağlık Müdürlüğü katılımı ile Yalın Sağlık Eğitimlerini başlattık. Ekipler o kadar pür dikkat içinde dinlediler ki, salondan ses çıkmadığı gibi, mola bile vermesem istemeyecek gibiydiler. Konularımız çoktu. Hizmet sektörü , hastane sektörü gibi değil. Sürekli, dinamik ve canlı.

Gelelim süreci anlatmaya, yazarken bile süreci yeniden yaşıyorum. Heyecanlanıyorum.
Her eğitim ayrı bir heyecan benim için, her eğitimde o kadar alışıyorum ki, tüm çalışanlarla o kadar güzel paylaşımlar, o kadar güzel deneyimler yaşıyoruz. Her eğitimde yeniden, yeni tecrübeler, yeni bakış açıları ile başka projelere gidiyorum. Yenilikler, yeni projeler. Hepsi hepsi hayatımıza heyecan, enerji katıyor.

Her eğitimde standartlarım olsada sürekli gözden geçiririm. Sürekli Geliştirme bitmez. “Kai” “Zen”. Bu eğitimde gerçekten çok çok kısa bir zamanda neredeyse bir mucize gerçekleştirdik. Eğitim sonunda yaptığım sınav notları hepsi dolu doluydu. Vermek istediğim mesajları verebildiysem ne mutlu bana.

Yalın Yönetim için, her zaman söylüyorum. Bir bakış açısı, bir kültür değişimi ve iyileştirmenin başlangıcıdır. Yalın, yaptım bitti olmaz. Süreklilik gerektirir, disiplin gerektirir ve sürekli geliştirme hiç bir zaman bitmez. Her zaman mükemmel olsak bile iyileştirilecek bir şeyler muhakkak vardır.

Yalın Hastane eğitimleri kapsamında, Bilecik ve Bozüyük Devlet Hastanesinde’de neler yaptık. Gemba’da Gembutsu yaptık. Gemba’da Gembutsu yapmak ne demek? Neden Japonca kelimeler kullanıyoruz? İşi zorlaştırmak için değil elbette. Uluslararası literatürde her kısaltmanın bir anlamı var. İnternette araştırdığımız zaman hepimiz aynı dili konuşalım, gerçek bileğiye ulaşalım diye de terminolojileri bilmek durumundayız. Hatta ve hatta bu konuda yazılmış Yalın Terminolojileri kuşaktasın ike ilgili kitabı da önerebilirim size.
Gelelim Genchi Genbutsu ne demek?

Kai-Zen’in dediğimiz Sürekli İyileştirme’nin temel felsefesi;
Gerçekten bir durumu, bir problemi anlamak için, nereye gitmek gerekir? Problemin çöktüğü yere. Genba (現場)’ya ; yada işin yapıldığı “gerçek yer” e gitmek gerekir. Genchi Genbutsu (現地現物) (現地現物)”gerçek mekan, gerçek şey” anlamına gelir.

Bizde, Bilecik. ve Bozüyük Devlet Hastanesinden alanlardaydık. Cerrahi Servis, Acil, Eczane , Dahiliye ve Laboratuvar ekiplerimiz birbirleriyle yarıştı. Gemba’da Gembutsu yaptık. Alanlara gittik ve yerinde Gördük. Birbirimizin sesi, nefesi olduk. Bir bölümden bir başka bölüm istek yaparken, o bölümden her bölümün bir şey istediğini ve hangisine ilk cevap vereceğini nasıl belirlediklerini gördük. Dolayısı ile standartlar, standart yönetimleri, riskler, Kök neden analizlerinin neden önemli olduğunu gördük. Bence en önemliside bir başlangıç yaptık. Sürekliliğinin devam etmesini diliyorum.

Alanlarda olmak hem çok güzel, hem de bir o kadar zor. .Alanlara geldiğimiz zaman ekiplerle yine çok önceden iş paylaşımı yapmak, yöntem ve metodların çok iyi anlayışmış olması gerekir. Alanlarda gözlem ve alanlarda ölçüm yapmak veri toplamak hiç kolay değil. Hele birde çalışanların dirençleri ile de karşılanabiliyorsunuz.Ameliyatlar, süreleri, ameliyata katılacak ekip, acil servise hangi vakalar gelecek, eczanede hangi bölümlere ilaç hazırlayacağız, kan tahlili, röntgen, laboratuvar sonuçları ne kadar zamanda çıkacak?

Bir hastanede ölçülebilir kriterler nelerdir;
Yollar, uzaklıklar,tekrarlanma sıklığı, operasyon sayısı, hatalar,zaman, süreç maliyetleri, çevrim süresi, depolanma süresi, arama zamanı, bekleme zamanı, hasta memnuniyeti, çalışan memnuniyeti..
Ölçe biliyorsak, iyileştirebilir miyiz?
İyileştirmek için kullanacağımız metotlar nelerdir?

Bunların hepsi hepsi eğitimde anlatılanları, uygulamak için bir simülasyon. Eğitimlerde de anlatttığım gibi gerçek durum, alanlarda belirlenen Farklı gün ve saatlerde, belirlenen Farklı tip vakalarla günler süren ölçümler, hesaplarla elde edilir. İstatistiki yöntemlerle, istisnai durumlar çıkartılır. Kaizen çalışmalarında kullanacağımız alet çantasında yüzün üstünde metodlarımız var, Kaizen içselleştirilir, inanılır, yaşanır ve uygulanır.

Yenilikler, yeni projeler. Hepsi hepsi hayatımıza heyecan, enerji katıyor.

Sağlıkta Yalın konusunda çalışmaların, projelerin artmasıyla elimizdeki kaynakları daha etkin ve verimli kullanarak sürekli iyileştirme çalışmaları ve standartların gelmesiyle Yalın Hastane uygulamalarının sürekliliği sağlanacaktır.

Eğitimlerde her gün çok hareketli ve renkli günler yaşarız. Neden mi? Bütün duvarları rengarenk doldururuz. .. Her grup o kadar motive , öylesine istekli anlatır ki SWOT analizlerini , 5S planlarını , Değer Akış Haritalama ile Spagetti analizlerini.
Acil Servis, Ameliyathane, Cerrahi Servis, Dahiliye, Eczane, Laboratuvar, Radyoloji bölümlerinde gruplarımızla ayrı ayrı çalışırız. Gözlem yaparız. Herkes bir başka bölümün sesi ve nefesi olur. . Diğer bölümde çalışanların sıkıntılarına ortak olur.Hatta sonunda, ortaya çıkan Spagetti diyagramları ile biz kaybolduk, hasta ne yapsın yorumları olur. Spagetti diyagramı, bir süreç boyunca bir öğenin veya bir aktivitenin izlediği yolun, sürekli bir akış hattı kullanılarak görsel olarak ifade edilmesidir. SWOT Analizi ise , bir projede ya da bir kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir. 5S, ise beş aşamadan oluşan, adını Japonca beş kelimenin baş harflerinden alan bir işyeri organizasyonu yöntemidir. Endüstriyel tertip, düzen ve temizliğin hastane içerisinde sistematik bir şekilde uygulamaya alınması, yönetilmesi ve sürekliliğin sağlanmasında 5S uygulaması en etkili araçtır. 5S uygulaması hastane ortamının iyileştirilmesinde birinci adım olmalıdır. Sadece bir temizlik faaliyeti değildir. Hastane akışlarını kontrolünün arttırılması, verimliliğin yükselmesi ve kayıpların önlenmesi için uygulanan basit ve etkili bir yöntemdir. Hastanelerde yapılan sürekli iyileştirme çalışmalarını destekler ve bu çalışmalara temel oluşturur. Değer Akış Diyagramı ise en sevdiğim. Endüstri mühendislerinin en temel derslerini en fazla 3 günde vermek zorunda kalırsınız. Değer akışı, her bir hizmet için esas olan ana akışlar boyunca bir hizmeti meydana getirmek için ihtiyaç duyulan, katma değer yaratan ve yaratmayan faaliyetlerin bütünüdür. Değer akışı bakış açısı, yalnızca tek tek prosesler üzerinde değil büyük resim üzerinde odaklanmak ve sadece parçaları değil bütünü iyileştirmek demektir. Eğer gerçekten bütüne bakar ve hastanın girişinden, hastanın taburcu edilmesine kadar olan tüm yolları izlerseniz, gerçek kayıpları o zaman görebilir, o zaman fark edebilirsiniz. Fakat bu büyüklükte bir akışı haritalamak başlangıç için çok fazla ve zordur!

Çalışırken farkında olmadan sürekli geçici çözümlerle problemleri gideriyoruz. Kalıcı çözümler için, gidip izlemek gözlemlemek akışları çıkartmak, tekrarlanan işleri çıkartmak, iş akışını bozan anormallikleri analiz etmek,standartlarımıza ne kadar uygun çalışıyoruz, istisnai durumlar, acil durumlarda neler yapıyoruz, kamera bakış açısıyla alanlara baktığımızda zaman kayıplarımızın ne kadar çok olduğunu görüyoruz.. Her bir saat kayıp, hepimize domino taşları gibi kayıplar yaşatacaktır..Yalın Hastane çalışmaları, iyileştirmek için bir fırsattır.

Her bölümün birbirleriyle olan iletişimi sayesinde güzel projeler çıkacak eminim.

Bazen hayatta her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir; sorunlarla karşılaşabiliriz. Önemli olan, o an için olası çözümleri bulabilmek, yapamadıklarımıza “Ahh keşke “ demek yerine yapabileceklerimize odaklanmak.
 
Bazen hayatta her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir; sorunlarla karşılaşabiliriz. Önemli olan, o an için olası çözümleri bulabilmek, yapamadıklarımıza “Ahh keşke “ demek yerine yapabileceklerimize odaklanmak. İş hayatının yeniden şekillendirmek için, Covid19’dan büyük oranda etkilenen otel, restoran, beyaz eşya, inşaat, üretim, ulaştırma, eğlence ve spor sektörlerindeki müşterilerimiz için yapılacak çok şey var. Yeter ki COVID 19 kurallarına tam olarak uyalım.

Sağlığın en büyük değer, karakterin en büyük kazanım olduğunu unutmayacağımız ve bu ikisini kaybetmemek için mücadele edeceğimiz günlere inşallah 🙏🍀

Yönetim Danışmanı Profesyonel Koç

Ayşe DENİZ

Dünya

Tiny House & Küçük Ev

Mobil Tekerlekli Küçük Ev Üreticisi | Setencioğlu

Doğayla İç İçe, Evinizin Konforunda, Özgürlüğün Keyfini Yaşayın. | Setencioğlu Tiny House

İletişim | +90 0 532 4026422

HABER BURADA

Dünya

Küçük Ev Üreticisi | Setencioğlu

Tiny House | Mobil Tekerlekli Küçük Ev Üreticisi Türkiye Setencioğlu

Doğayla İç İçe, Evinizin Konforunda, Özgürlüğün Keyfini Yaşayın. | Setencioğlu Tiny House

İletişim | +90 0 532 4026422

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı

“Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay geliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay gelir, mücadelemizi o derece başarılı veririz. Bayramlar vasıtasıyla yeniden tazelediğimiz kardeşliğimiz, yardımlaşma ve dayanışma şuurumuz bu bakımdan ayrıca önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: “Bu mübarek günlerin milletimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Cenab-ı Allah kestiğimiz kurbanları, yaptığımız ibadetleri katında kabul ve makbul eylesin.

Tüm milletimizin, Ümmet-i Muhammed’in daha nice bayramlara sağlıkla, huzurla, mutlulukla erişmesini temenni ediyorum. Özellikle Gazze’de, soykırımcı İsrail’in mezalimi altında bayramı idrak eden kardeşlerimin Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyor; acı çeken, zulme ve her gün katliama uğrayan kardeşlerimizin de bir an önce huzura, güven ve istikrar ortamına kavuşmasını diliyorum.

“HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA GÖNÜL BİRLİĞİNE, DAYANIŞMAYA İHTİYACIMIZ OLAN GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”

Bayramlar, birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duygularının en üst seviyede yaşandığı müstesna günlerdir. Bayramlar, yetimlerin, öksüzlerin garip gurebanın hatırlandığı, akrabalık ve komşuluk münasebetlerinin sıklaştığı, millet olarak birbirimize daha sıkı kenetlendiğimiz özel günlerdir.

Koronavirüs salgını sebebiyle, maalesef komşuluk, akrabalık, dostluk ilişkilerimizde araya mesafeler girdi. Bayramlar vasıtasıyla bu mesafeleri kapatıyor, sıla-i rahimi daha çok hatırlıyoruz. Atalarımız ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ demişlerdir. Millet olarak her zamankinden daha fazla gönül birliğine, kalp birliğine, dayanışmaya ihtiyacımız olan günlerden geçiyoruz.

Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. İnşallah, hep birlikte gönül gönüle vererek bu bayramı tam anlamıyla bir kardeşlik şölenine dönüştüreceğimize inanıyorum.

“EKONOMİ PROGRAMIMIZ ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACAT TARAFINDA MEYVELERİNİ VERİYOR”

Geride bıraktığımız 1 yıl içerisinde üst üste üç seçim yaşadık. Bu seçimlerin hepsinden de demokrasimiz güçlenerek çıktı. Hükûmet olarak önümüzde 4 yıllık icraat dönemi bulunuyor.

Dünyada yüksek seyreden enflasyon hâlen endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Aşımıza, işimize, ekmeğimize ortak olan enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik. Ekonomi programımız üretim, istihdam ve ihracat tarafında meyvelerini veriyor. Enflasyonda da yılın ikinci yarısından itibaren inşallah daha güzel neticeler alacağız.

Biz, çiftçisinden memuruna, beyaz yakalısından işçisine kadar bu milletin refahını yükselten, gelişmiş ülkeler seviyesine getiren bir iktidarız. Salgın, savaşlar, küresel krizler gibi sebeplerle tekrar nükseden enflasyon sorununu, geçmişte olduğu gibi, tek haneli rakamlara mutlaka indireceğiz.

Terörle mücadele konusunda elde ettiğimiz tarihî kazanımlarımızdan taviz vermemiz asla söz konusu değildir. 40 yıldır milletimizin kanını ve kaynaklarını sülük gibi emen bölücü terör belasına son verinceye kadar operasyonlarımızı devam ettireceğiz.

“GAZZE’YE GÖNDERDİĞİMİZ İNSANİ YARDIMLARIN MİKTARI 55 BİN TONU AŞTI”

İsrail’in, 7 Ekim’den beri Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yürüttüğü soykırım politikası karşısında dik duruşumuzu sürdürüyoruz. Gazze’ye gönderdiğimiz insani yardımların miktarı 55 bin tonu aştı. İsrail ile olan tüm ticari işlemleri durdurduk. Uluslararası Adalet Divanı’ndaki soykırım davasına müdahil olma kararı aldık.

Filistin devletinin tanınması için en yoğun çaba harcayan ülkelerdeniz. Siyonist şebekenin tüm baskısına rağmen, her platformda hakkı, adaleti ve barışı savunuyor, doğruları cesaretle haykırmaktan çekinmiyoruz. Çocuk katili İsrail’in ve destekçilerinin tüm barbarlıklarına rağmen zafer inşallah, Filistin halkının olacaktır.

“EN BÜYÜK KUVVET KAYNAĞIMIZ MİLLETİMİZİN BİRLİĞİDİR”

Bu zorlu mücadelelerde en büyük kuvvet ve ilham kaynağımız milletimizin duası, desteği, birliği, beraberliği ve kendi arasındaki kardeşlik ruhudur. Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay gelir, mücadelemizi o derece başarılı veririz. Bayramlar vasıtasıyla yeniden tazelediğimiz kardeşliğimiz, yardımlaşma ve dayanışma şuurumuz bu bakımdan ayrıca önemlidir.

Bu bayramda yine büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpecek, eşimizin, dostumuzun, komşumuzun kapısını çalacak, dargınsak barışacak inşallah, ezelî ve ebedî kardeşliğimizi daha da perçinleyeceğiz.

Bu düşüncelerle mübarek topraklarda hac farizasını yerine getiren kardeşlerimin Allah ibadetlerini kabul etsin, Kâbe’de, Arafat’ta, Müzdelife’de yaptıkları duaları katında makbul eylesin diyorum.

Her bayramda olduğu gibi yola çıkacak sürücülerimize trafik kurallarına uymalarını, yola asla yorgun çıkmamalarını, bilhassa varacakları yere yaklaştıkça dikkatlerini daha da artırmalarını tekrar tavsiye ediyorum. Kurban Bayramı’nın kalplerimize huzur, ülkemize esenlik, Filistin ve Sudan başta olmak üzere gönül coğrafyamıza barış getirmesi diliyorum. Bayramınız mübarek olsun.”

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge