Connect with us

Dünya

Sektöre Yön Verenler Esra KANDEMİR

Enerji Medya Grubunda ..İyi ki varsın ,Enerjinin yıldızları Sektöre yön verenler isimli gruplarımızda yazı dizilerimize devam ediyoruz.

Bu yazı dizimizde Turizm Sektöründe yer alan değerli bir isime Esra KANDEMİR ‘ e yer vereceğiz.

İpekyolu’nun en değerli şehirlerinden ,yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz’in inci kentlerinden Giresun da 19/06/1996 yılında dünyaya geldi. Ilk ve orta öğretimimi Bozat Yatılı Ilköğretim Bölge okulunda tamamladı. Ailenin 3 kardeşinden birisi , ailesi ile birlikte yaşıyor. ilköğretim 8. Sınıfta Comenius Project ile Romanya gezisine katılımı Turizm sektöründe ilklerin başlangıcı oldu. Ilk öğretim eğitiminin ardından Giresun Turizm Otelcilik Meslek Lisesini kazanarak yatılı olarak 4 yıl okudu.

Turizm de Eğitim Stajı dolayısıyla lise yıllarında Antalya/Manavgat Pegasus World Otelde Kat Hizmetleri bölümünde stajını gerçekleştirdi. Yine Eğitim yıllarında Antalya/Serik Limak Arcadia Hotelde Insan Kaynakları Bölümünde eğitimini sürdürdü.


Esra KANDEMİR’in Turizme olan sevdası Tokat Gaziosmanpaşa Universitesi Zile Dinçerler Turizm Işletmeciliği ve Otelcilik bölümünü kazanması ile tüm hayallerine erişti. Üniversite yıllarında 1.sinifta staj icin Muğla/Gündoğan Green Beach Resort hotel insan kaynaklari departmaninda stajını tamamladı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Turizm ve Otelcilik adına girişimlerde bulunmak istediğini ifade ederken , doğup büyüdüğü Giresun’ da bulunan La Bonita Concept da çalışmaya başlayarak ilk izlenimlerini yaşadı ve anlattı.

Türkiye ‘de Turizmin geldiği noktayı anlatırken ;
Turizm sektörü en hızlı gelişme gösteren sosyo-ekonomik olgu olma özelliğini sürdüren bir sektör olma özelliğini korumaktadır. Zira turizmin geliştiği bir ekonomide, bunun etkileri hem ekonomik hem de sosyal alanlarda kendini hissettirmektedir.

Gelişen turizm sektörü bir ülkenin ödemeler dengesinin düzlemesinde, gelir yaratılmasında dolayısıyla ülke döviz gelirinin arttırılmasında, bağlantılı olduğu diğer birçok sektörün hareketlenmesinin sağlanmasında (inşaaat, yeme-içme, eğlence, taşımacılık vb) altyapı ve üstyapı yatırımlarının arttırılmasında ve en önemlisi istihdam olanaklarının yaratılarak işsizlik probleminin yükünün azaltılmasında önemli etkilere sahiptir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde ki bu ülkeler grubuna Türkiye de dahildir .

Esra KANDEMİR ;
Türkiye’de turizm sektörünün kurumsallaşması 1980’li yıllardan sonra başladı. 90’lar ve 2000’lerde ise sektör hızla büyüdü. Ancak sektör büyürken dev otel zincirleri ve büyük seyahat acentaları’ da sektörün sahibi olmaya başladı.

Ülkemizde ;2018’de 39 milyon olan yabancı ziyaretçi sayısı 2019’da yaşanan bu turist akını işletmelerin yıllardır gülmeyen yüzünü güldürdü.bu rakam 45 milyon 58 bine yükseldi.
Ülkemizde 2020 yılının başları itibari ile Turizm in canlanacağı ,Ülkemizin Diğer Avrupa Ülkelerine nazaran Turist sayısında artış beklendiği ,iç Turizm de Turizm alanında Dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alabileceğinin sinyallerini yılın ilk çeyreğinde göstermiştir.

Türkiye inanıyorum ki ,Turizm alanında Yıldız Ülke olma yolunda yapılan ve yapılacak olan tüm istihdamlar ile en iyi konumlarda olacağı inancındayım. Ülkemiz insanı bu alanda tüm özverili duruşunu sergilemektedir.

“Türkiye TURİZM de .Dünyanın Yıldız Ülkesidir “ .sözünden de anlaşılacağı üzere …
2020 yılı Türkiye de Turizm yılımız olsun.

Sevgi ile kalalım.

Levent KANDEMİR

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu için Antalya’da bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir araya geldi.

HABER BURADA

Dünya

Emine Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’na katılan liderler ve lider eşleriyle bir araya geldi

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılan liderler ve lider eşleriyle bir araya geldi.

Emine Erdoğan, temaslarını 100’ü aşkın ülkeden devlet ve hükûmet başkanı, bakanlar ile uluslararası kuruluş başkanının katılımıyla NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen ADF’nin açılış töreninden önce gerçekleştirdi.

Kongre merkezi girişinde yer alan Refik Anadol’un dijital sergisinden ve diplomasi tünelinden geçen Emine Erdoğan, bekleme odasında, eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Grabar Kitaroviç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in eşi Fatma Zerrin Üstel, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in eşi Tamara Vucic, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu’un eşi Prindon Sadriu, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Üyesi Denis Becirovoc’in eşi Mirela Becirovic ve Esvatini Kraliçesi Inkhosikati Nkambule ile bir araya geldi.

Emine Erdoğan, görüşmenin ardından “Gazze Kurşun Geçirmez Düşler Sergisi”ni de lider eşleriyle gezerek ADF oturum salonuna geldi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu vesilesiyle Türkiye’de bulunan Türkmenistan Millî Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye ile Türkmenistan ikili ilişkileri, bölgesel ve küresel konular ile İsrail’in masum sivillere yönelik sistematik saldırıları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ile tüm alanlarda iki ülkeye de kazandıracak karşılıklı adımların artarak sürdürülmesi ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesine ulaştırılması için gayretlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in gıda yardımı almak üzere bekleyen sivillere yönelik saldırısının kabul edilemez olduğunu, bölgeye gönderilen insani yardımları artırmak için Türkiye ve Türkmenistan’ın iş birliği yapabileceğini ifade etti.

Türkiye ile Türkmenistan arasında “Doğal Gaz Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Karşılıklı İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Petrol ve Doğal Gaz Alanlarında İşbirliğine İlişkin Niyet Beyanı” ve “Türkmenistan Havayolları ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkmenistan tarafından doğum günü vesilesiyle “Türkmen Halkının Fahri Aksakalı” unvanı tevcih edildi ve hediye kaftan sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuğu Türkmenistan Millî Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov’a teşekkür etti.

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge