Connect with us

Dünya

TÜRKİYE DİJİTAL TEKNOLOJİDE ULUSAL KALKINMANIN ANAHTARI OLDU TÜRKİYE DE DİJİTAL DÖNÜŞÜM;

Türkiye’nin Endüstri 4.0 yolculuğu hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bilgisayarlar,makineler ve robotlar hayatımızın içine girdi. Akıllı telefonlar müteemmim çözümümüz oldu.(Yani ayrılmaz bir parçamız) .Dijitalleşme tüm dünyada teknolojik yeniliklerden daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Bireyi toplumu sosyal,siyasal ve ekonomik yaşamı hızla şekillendiriyor ve yeniden yapılandırıyor. İnsanlığın yol haritası süratle değişiyor. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Akıllı telefonlar Lap-top lar,ipadlar bilgisayarlar ve internet,insanı sınırsız bilgi kaynaklarına eriştiriyor.Dünya artık parmağınızın ucuna gelmiş durumda.Tek bir tuşa dokunmakla, her şeye ulaşıyoruz.Artık, Dünya Ülkelerinin tek bir gündemi var.

A-DİJİTAL DÖNÜŞÜM
B-DİJİTAL KALKINMA

Bu değişim, bu dönüşüm, geleneksel zenginlik ölçüsünü de değiştirdi. Düşünsenize, bundan 10 yıl önce dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketleri listesinde ilk 5 sırada
• PETROL ŞİRKETLERİ
• FİNANS ŞİRKETLERİ
• BÜYÜK ALIŞVERİŞ ŞİRKETLERİ ve SANAYİ ŞİRKETLERİ
Yer alırdı.
• (GE)-GENERAL ELEKTRİC)
• SHELL
• TOYOTA
• EXXON MOBİL
• WALL MART STORES
Hep ilk 5 içerisinde yer alırdı. Gelinen bu noktada bugün itibari ile Dünyanın piyasa değeri en yüksek firmaları ;
• AMAZON
• APPLE
• GOOGLE
• FACEBOOK
• SAMSUNG

gibi Bilişim Firmaları oluşturuyor. Teknoloji Şirketlerinin küresel pazardaki büyüklüğü,bizi başka bir sonuca götürüyor. Bu hızlı değişen dünyada Dijital Teknoloji Ulusal Kalkınmanın da anahtarı oldu.

Dünya Ekonomik Formunun hesaplarına göre, dijitalleşmenin yani dijital dönüşümün ekonomik ve mali etkisi 100 trilyon dolar olacak .Bu gerçekler ve gelişmeler ışığında ,Türkiye’yi değerlendirecek olursak, maalesef pek iç açıcı bir duruda değiliz. Bu konuların daha yeni yeni farkına varıyor ve çıkış yolları arıyoruz.Her platformumda, her konferansımda, söylüyor ve yazıyorum. “MİLLETLERİN YÜKSELİŞLERİNİNDE GERİ KALMALARININDA ALTINDAKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR BİLİM VE TEKNOLOJİ ALANINDAKİ BAŞARI VE BAŞARISIZLIKLARDIR.”

Önceliklerini ve özelikle kaynaklarını bu alana ayıran Bilim ve Teknolojiye yatırım yapan milletler hep başarılı oldular,zengin oldular refah içerisinde yaşıyorlar. Kişi başı Milli gelirleri 40.000 ile 50.000 USD arasında değişiyor.Biz bir türlü kişi başı 10.000 USD ‘ı yakalayamadık.
Ülkemizde de Dijital Dönüşümün tamamlanması noktasında ,


Dijital değişimde önemli bileşenlerden olan dijital kanallarda elde edilen ciro, dijital strateji, dijital değişimi yöneten CEO ların da dijital yatırımları dikkate alındığında, önümüzdeki dönem için Türkiye ekonomisi ve Türk iş dünyasını heyecan verici gelişmelerin beklediğine inanıyoruz.

Veli SARITOPRAK

TÜSİAV ve ASTOP GENEL BAŞKANI

Dünya

Tiny House & Küçük Ev

Mobil Tekerlekli Küçük Ev Üreticisi | Setencioğlu

Doğayla İç İçe, Evinizin Konforunda, Özgürlüğün Keyfini Yaşayın. | Setencioğlu Tiny House

İletişim | +90 0 532 4026422

HABER BURADA

Dünya

Küçük Ev Üreticisi | Setencioğlu

Tiny House | Mobil Tekerlekli Küçük Ev Üreticisi Türkiye Setencioğlu

Doğayla İç İçe, Evinizin Konforunda, Özgürlüğün Keyfini Yaşayın. | Setencioğlu Tiny House

İletişim | +90 0 532 4026422

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı

“Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay geliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay gelir, mücadelemizi o derece başarılı veririz. Bayramlar vasıtasıyla yeniden tazelediğimiz kardeşliğimiz, yardımlaşma ve dayanışma şuurumuz bu bakımdan ayrıca önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: “Bu mübarek günlerin milletimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Cenab-ı Allah kestiğimiz kurbanları, yaptığımız ibadetleri katında kabul ve makbul eylesin.

Tüm milletimizin, Ümmet-i Muhammed’in daha nice bayramlara sağlıkla, huzurla, mutlulukla erişmesini temenni ediyorum. Özellikle Gazze’de, soykırımcı İsrail’in mezalimi altında bayramı idrak eden kardeşlerimin Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyor; acı çeken, zulme ve her gün katliama uğrayan kardeşlerimizin de bir an önce huzura, güven ve istikrar ortamına kavuşmasını diliyorum.

“HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA GÖNÜL BİRLİĞİNE, DAYANIŞMAYA İHTİYACIMIZ OLAN GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”

Bayramlar, birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duygularının en üst seviyede yaşandığı müstesna günlerdir. Bayramlar, yetimlerin, öksüzlerin garip gurebanın hatırlandığı, akrabalık ve komşuluk münasebetlerinin sıklaştığı, millet olarak birbirimize daha sıkı kenetlendiğimiz özel günlerdir.

Koronavirüs salgını sebebiyle, maalesef komşuluk, akrabalık, dostluk ilişkilerimizde araya mesafeler girdi. Bayramlar vasıtasıyla bu mesafeleri kapatıyor, sıla-i rahimi daha çok hatırlıyoruz. Atalarımız ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ demişlerdir. Millet olarak her zamankinden daha fazla gönül birliğine, kalp birliğine, dayanışmaya ihtiyacımız olan günlerden geçiyoruz.

Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. İnşallah, hep birlikte gönül gönüle vererek bu bayramı tam anlamıyla bir kardeşlik şölenine dönüştüreceğimize inanıyorum.

“EKONOMİ PROGRAMIMIZ ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACAT TARAFINDA MEYVELERİNİ VERİYOR”

Geride bıraktığımız 1 yıl içerisinde üst üste üç seçim yaşadık. Bu seçimlerin hepsinden de demokrasimiz güçlenerek çıktı. Hükûmet olarak önümüzde 4 yıllık icraat dönemi bulunuyor.

Dünyada yüksek seyreden enflasyon hâlen endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Aşımıza, işimize, ekmeğimize ortak olan enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik. Ekonomi programımız üretim, istihdam ve ihracat tarafında meyvelerini veriyor. Enflasyonda da yılın ikinci yarısından itibaren inşallah daha güzel neticeler alacağız.

Biz, çiftçisinden memuruna, beyaz yakalısından işçisine kadar bu milletin refahını yükselten, gelişmiş ülkeler seviyesine getiren bir iktidarız. Salgın, savaşlar, küresel krizler gibi sebeplerle tekrar nükseden enflasyon sorununu, geçmişte olduğu gibi, tek haneli rakamlara mutlaka indireceğiz.

Terörle mücadele konusunda elde ettiğimiz tarihî kazanımlarımızdan taviz vermemiz asla söz konusu değildir. 40 yıldır milletimizin kanını ve kaynaklarını sülük gibi emen bölücü terör belasına son verinceye kadar operasyonlarımızı devam ettireceğiz.

“GAZZE’YE GÖNDERDİĞİMİZ İNSANİ YARDIMLARIN MİKTARI 55 BİN TONU AŞTI”

İsrail’in, 7 Ekim’den beri Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yürüttüğü soykırım politikası karşısında dik duruşumuzu sürdürüyoruz. Gazze’ye gönderdiğimiz insani yardımların miktarı 55 bin tonu aştı. İsrail ile olan tüm ticari işlemleri durdurduk. Uluslararası Adalet Divanı’ndaki soykırım davasına müdahil olma kararı aldık.

Filistin devletinin tanınması için en yoğun çaba harcayan ülkelerdeniz. Siyonist şebekenin tüm baskısına rağmen, her platformda hakkı, adaleti ve barışı savunuyor, doğruları cesaretle haykırmaktan çekinmiyoruz. Çocuk katili İsrail’in ve destekçilerinin tüm barbarlıklarına rağmen zafer inşallah, Filistin halkının olacaktır.

“EN BÜYÜK KUVVET KAYNAĞIMIZ MİLLETİMİZİN BİRLİĞİDİR”

Bu zorlu mücadelelerde en büyük kuvvet ve ilham kaynağımız milletimizin duası, desteği, birliği, beraberliği ve kendi arasındaki kardeşlik ruhudur. Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak sorunların üstesinden o derece kolay gelir, mücadelemizi o derece başarılı veririz. Bayramlar vasıtasıyla yeniden tazelediğimiz kardeşliğimiz, yardımlaşma ve dayanışma şuurumuz bu bakımdan ayrıca önemlidir.

Bu bayramda yine büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpecek, eşimizin, dostumuzun, komşumuzun kapısını çalacak, dargınsak barışacak inşallah, ezelî ve ebedî kardeşliğimizi daha da perçinleyeceğiz.

Bu düşüncelerle mübarek topraklarda hac farizasını yerine getiren kardeşlerimin Allah ibadetlerini kabul etsin, Kâbe’de, Arafat’ta, Müzdelife’de yaptıkları duaları katında makbul eylesin diyorum.

Her bayramda olduğu gibi yola çıkacak sürücülerimize trafik kurallarına uymalarını, yola asla yorgun çıkmamalarını, bilhassa varacakları yere yaklaştıkça dikkatlerini daha da artırmalarını tekrar tavsiye ediyorum. Kurban Bayramı’nın kalplerimize huzur, ülkemize esenlik, Filistin ve Sudan başta olmak üzere gönül coğrafyamıza barış getirmesi diliyorum. Bayramınız mübarek olsun.”

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge