Connect with us

Dünya

İyi ki varsın ZEHRA KARAKAŞ BEGEN

Bir OĞUZ Boyu olup,Trabzon yöresinde Pontus Rum İmparatorluğu na karşı,deniz fatihleri olarak anılan,ÇEPNİLER (ÇEPNİ TÜRKMENLERİ) tarihimizde yerlerini almışlardır. Bu yörede ÇEPNİLER Karadeniz Bölgesinde sınırlı kalmayıp Anadolu’nun başka yörelerine en geniş ölçüde yerleşme faaliyetlerinde bulunmuşlar ve öz benliklerini kimliklerini korumayı başarmışlardır.

Zehra KARAKAŞ BEĞEN ; Trabzon Sürmene den ;Bağdat Yolu üzerinde bulunan, dönem dönem gezginlerin de uğrak yeri olmuş, topraklarının büyük bir bölümünü ismini aldığı Ovası ve tarihinde yörede yalnızca güzel 1 adet HAN’ın bulunması ile “Hantek” diye anıldığı ve zamanla isminin ,dağlar arasında bütün yolların kesiştiği uğrak yer ,yerleşim merkezi “ HENDEK “ e gelen ÇEPNİ TÜRKMEN leridir.


Zehra KARAKAŞ BEGEN ; 1980 Sakarya Hendek doğumlu, Hendek Lisesi’nden mezun oldu. Babasının yörede esnaf olması nedeni ile birlikte pazarcılık yaptı. Biyografisi her anlamda çalışma ile geçtiği için ,fındık kuaför,konfeksiyon ve tezgahtarlık işleri hem hal olduğu işler arasında ..Bu yapmış olduğu işler sayesinde ..ileride mobilya sektöründe gerçekleştireceği KALIP İMALAT ve FABRİKASI’ nın kapılarını sonuna kadar açma fırsatını getirdi.

2006 yılında İstanbul’da evlendi. evlendik ‘den sonra eşinin şirketinde üretim işlerine yoğunlaştı. Her şey yolunda giderken 2007 yılında başlayan küresel kriz , 2008 yılında çalıştığımız 4 işletmenin işlerini sonlandırması bizleri olumsuz etkilemişti. Eşinin sağlığının bundan sonraki süreçten çalışmaya elverişli olmaması nedeni ile tüm işlerin kendisi tarafından yapılacağını biliyordu. Hayatı iyisiyle kötüsüyle mücadele ederek tecrübe kazanarak yaşamaya devam etmesi gerekiyordu.
2017 yılın da Mobilya Sektöründe Hantek Kalıp’ isimli Firmasını kurdu.Firma; Kalıphane ve İmalathane olmak üzere iki bölüm mevcut. Kalıphane bölümünde müşterilerimizin talepleri doğrultusunda araba parçaları, mutfak eşyaları, plastik kalıpları yapıyorlar ,İmalat bölümünde çoğu kendimize ait, patentli- plastik ürünlerin imalatını yapıyorlar.


Hantek Kalıp Plastik kurumsal bir marka. Ürünlerin hemen hemen hepsinde taklitleri ile karışmasın diye HANTEK markası yazıyorlar. Türkiye mobilya sektöründe çoğu firmanın tedarikçiliğini yapıyorlar. Bu firmalar ise dünyanın dört bir yanına mobilya ihracatı yapıyor. Hantek ürünleri de dünyanın dört bir yanında kalite ve estetiği temsil ediyor.

Ülkemizde hatta Dünya da sayılı ülkeler arasında Erkeklerin yaptığı plastik enjeksiyon imalatı ve kalıp imalatında büyük bir özveri ve güvenle kadın yönetici olarak üretim yapıyor.


Zehra KARAKAŞ BEGEN bir dergiye verdiği demecinde ;
Biz kadınlar,içgüdüleri ve sezgileri kuvvetli olduğu için, risk almayı severiz. Plastik enjeksiyon ve kalıp işi tamamen erkeklerin yaptığı çok zor bir iş ama ben zoru başarmayı sevdiğim için bu sektöre girdim. Kadınların ne kadar güçlü ve zeki olduğunu göstermek için, ham maddeyi, plastik enjeksiyon makinalarını, kalıp tasarımlarını ve tezgahlarını kullanmayı öğrendim ki, ileride kendimi daha çok geliştirebileyim. Biz kadınların istedikten sonra başaramayacağı hiçbir şey yoktur, yeter ki kendimize olan öz güvenimizi kaybetmeyelim. Olmayan bir ürün tasarlayıp çiziyorsunuz sonra imalatını yapıyorsunuz. Her zaman yeniliğe ve teknolojiye ayak uydurmak zorundasınız yoksa bu sektörde ayakta kalmanız çok zor! İşimi severek, tutkuyla, azimle, sabırla ve ısrarla yapıyorum. Başarılı olmak için her zaman risk alarak, doğru şekilde ve çok çalışarak işime devam ediyorum. Bu hissettiğim gururu ve öz güvenimi tamamen eşime borçluyum.İfadelerini kullanmıştır.


Zehra KARAKAŞ BEĞEN ; Ticari yaşantısı ve saygın kişiliği ile YATAŞ A.Ş. nin kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Yılmaz Öztaşkın Bey’ i iş insanı olarak örnek aldı. Kendisi ile tanışmak onun için oldukça önemli idi. Yataş şirketler Grubu’nun başarılı CEO’su Nuri ÖZTAŞKIN Bey sayesinde şans eseri tanışma fırsatı oldu. Yılmaz ÖZTAŞKIN ın değerli eseri olan “Hayallerim Prensiplerim ve Yaşadıklarım” adlı imzalı kitabını kendi elinden almak kendileri için büyük bir onur oldu.


Zehra KARAKAŞ BEĞEN ;
Zeytin Dalı Harekâtı döneminde kurulmuş ,tamamen devletçi, devletimizin yanında, şer odaklarının karşısında, kamu yararını güden, Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 ilinden 350 sivil toplum kuruluşuyla irtibatlı, merkezi Ankara’da olan bir sivil toplum kuruluşu olan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve Sivil Toplum Kuruluşları Derneği ‘nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Kolları Başkanlığı’nı sürdürüyor.


Ayrıca ; Platformda bulunan kadın dernekleri, engelliler dernekleri ve toplumun her kesimini ilgilendiren konularda yerel yönetimler ile birlikte çeşitli projelere imza atmıştır.


Zehra KARAKAŞ BEĞEN karşısına çıkan zorluklarla savaşan, asla pes etmeyen, büyük bir azim ve dirayetin sonucunda başarılarının gerçekleştirdiğinin idraki içerisinde, İnanıyoruz ki ,yeni ve daha büyük başarılar için hizmetlerine devam edecek ,


enerji petrol medya grup olarak ;
Ülkesine olan sevdası ,girişimci ruhu ,yardımsever kişiliği ,mobilya sektöründe, yaratıcılık özelliği ve bilge kişiliği ile toplumun sevgisini ve takdirini almış bir insan , gelecek de de ,insanlık adına faydalı çoğu kapsamlı projelerin hayata kazandıracağını biliyor. kendilerine,

İyi ki varsın Zehra KARAKAŞ BEĞEN diyoruz.

Levent KANDEMİR

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu için Antalya’da bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir araya geldi.

HABER BURADA

Dünya

Emine Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’na katılan liderler ve lider eşleriyle bir araya geldi

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılan liderler ve lider eşleriyle bir araya geldi.

Emine Erdoğan, temaslarını 100’ü aşkın ülkeden devlet ve hükûmet başkanı, bakanlar ile uluslararası kuruluş başkanının katılımıyla NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen ADF’nin açılış töreninden önce gerçekleştirdi.

Kongre merkezi girişinde yer alan Refik Anadol’un dijital sergisinden ve diplomasi tünelinden geçen Emine Erdoğan, bekleme odasında, eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Grabar Kitaroviç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in eşi Fatma Zerrin Üstel, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in eşi Tamara Vucic, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu’un eşi Prindon Sadriu, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Üyesi Denis Becirovoc’in eşi Mirela Becirovic ve Esvatini Kraliçesi Inkhosikati Nkambule ile bir araya geldi.

Emine Erdoğan, görüşmenin ardından “Gazze Kurşun Geçirmez Düşler Sergisi”ni de lider eşleriyle gezerek ADF oturum salonuna geldi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ile görüştü

3. Antalya Diplomasi Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu vesilesiyle Türkiye’de bulunan Türkmenistan Millî Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye ile Türkmenistan ikili ilişkileri, bölgesel ve küresel konular ile İsrail’in masum sivillere yönelik sistematik saldırıları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ile tüm alanlarda iki ülkeye de kazandıracak karşılıklı adımların artarak sürdürülmesi ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesine ulaştırılması için gayretlerin artırılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in gıda yardımı almak üzere bekleyen sivillere yönelik saldırısının kabul edilemez olduğunu, bölgeye gönderilen insani yardımları artırmak için Türkiye ve Türkmenistan’ın iş birliği yapabileceğini ifade etti.

Türkiye ile Türkmenistan arasında “Doğal Gaz Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Karşılıklı İşbirliği Mutabakat Zaptı”, “Petrol ve Doğal Gaz Alanlarında İşbirliğine İlişkin Niyet Beyanı” ve “Türkmenistan Havayolları ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkmenistan tarafından doğum günü vesilesiyle “Türkmen Halkının Fahri Aksakalı” unvanı tevcih edildi ve hediye kaftan sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuğu Türkmenistan Millî Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov’a teşekkür etti.

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge