Connect with us

Dünya

İyi ki varsın Murat ÇÖKDÜ;

Tarihi ilk çağlara (M.Ö. 3000) yıllarına kadar uzanan,toros dağlarının eteklerinde bulunan, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin üzerinde kurulmuş, coğrafi ve kültürel bir bölge olan Çukurova’nın merkezinde, güçlü nehir ve barajları sayesinde sahip olduğu verimli toprakları ve üzerinden geçen ticaret yolları ile tarih boyunca üretim alanında önemli bir çekim merkezi olmuş, Türkiye’deki altıncı büyük metropolitan alana sahip olup ülkemizinde önde gelen bir tarım, ticaret ve kültür merkezi ADANA..

İyi ki varsın yazı dizimizin konuğu ,Enerji Sektöründen, hepimizin de yakinen tanımış olduğu bir değer. Yukarı da tanıtım ve Biyografisinden bahsettiğim ..Ülkemizin 4 .Büyük ili olan Adana doğumlu ..Murat ÇÖKDÜ.

Murat ÇÖKDÜ,
22.01.1973 tarihinde Çukurova’nın bereketli topraklarında, Adana ilinde dünyaya geldi.İlk eğitim yıllarını doğduğu ilde tamamlayarak, 1997 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

İş hayatına 1999 yılında Etibank A.Ş.’de Kurumsal Pazarlama Uzmanı olarak başlayan Murat ÇÖKDÜ; 2001 yılında, halen bugün de devam ettiği, Enerji Sektörüne geçiş yaptı. 2001 yılında Enerji Sektörünün Öncü kuruluşlarından PETROL OFİSİ nde Diyarbakır Saha Müdürü olarak göreve başladı.Çalışma hayatında, Antalya Saha Müdürlüğü ve Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulundu.PetrolOfisi’nde verimli ve başarılı çalışmalarından dolayı , Saha Müdürlüğü’nden Bölge Müdürlüğü pozisyonuna direk atanan ilk personel ünvanını kazandı.

Murat ÇÖKDÜ ile yapılan söyleşimde:

Abraham Lincoln ’in çok sevdiğim bir sözü vardır. “You can fool all the people some of the time. And some of the people all the time. But you cannot fool all the people all the time. (Bazı insanları her zaman kandırabilirsiniz. Herkesi bazen kandırabilirsiniz. Ama herkesi her zaman kandıramazsınız)” Ben tüm hayatım boyunca bu düstura göre yaşamaya çalıştım. Bu sözleri ile sadece çalışma hayatının değil tüm yaşam felsefesinin dürüst olabilme olduğu mesajını verdi.


2007 yılında Rusya’nın en büyük enerji şirketlerinden Lukoil A.Ş.’nin Türkiye pazarına girmesi ve Türkiye’de yapılanmaya başlaması ile Lukoil’in Ege Bölge Müdürü olmuş, Bölgesindeki diğer sektör şirketlerini imrendirecek bir başarı sergileyerek 2 (iki) senede sıfırdan 25 yeni bayiye ulaşarak saygın ve güçlü bir yapı oluşturmuştur.

2009 yılında Lukoil’in Akpet’i satın alması ile hedefini büyülten şirketinin önce Karadeniz Bölge Müdürlüğü, buradaki başarısının ardından iki bölge birleştirilerek Orta Anadolu ve Karadeniz Bölge Müdürlüğü ve en son olarak da akaryakıt sektöründe her şirketin en önemli bölgesi olarak addedilen Marmara Bölge Müdürlüğü görevlerine getirilmiştir. Petrol Ofisi A.Ş. ve Lukoil A.Ş. çalışma hayatı toplamında Türkiye’deki bütün bölgelerin tamamında bilfiil çalışmış, güzel ülkemizin bütün illerini ve ilçelerini görme ve çalışma fırsatını yakalamıştır.

Bitmeyen enerjisi, yüzünden eksik olmayan gülümsemesi, çalışkanlığı, dürüstlüğü, güçlü iletişim ve empati yeteneği ve özellikle ekip çalışmasına inanan yapısı ile çalıştığı tüm bölgelerde satış hedeflerini tutturmuş, bayi yapısını güçlendirmiştir. Her ne kadar bir dünya devi olsa da Türkiye’de çok bilinmeyen bir markanın 8 (sekiz) yıl boyunca sahada en çok gezen ve sektördeki bayiler tarafından en çok tanınan ve bilinen yüzü olmuştur.

Lukoil ‘den ayrıldıktan sonra büyük bir şirkette Toptan Akaryakıt ve Madeni Yağ Satış Müdürlüğü görevi yaptıktan sonra 2019 yılı Nisan ayında, uzun zamandır tanıdığı, Mepet Metro Holding’e Akaryakıttan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak geçiş yapmıştır. Mepet Metro Holding bünyesinde bulundurduğu Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan 28 (yirmisekiz) akaryakıt istasyonu ile yıllık yüz milyon litrenin üzerinde satış yapan, akaryakıt istasyonları yanında dinlenme tesisleri ile de insanlara hizmet veren, ülkemizin lokomotif şirketlerinden bir tanesidir.

1 Nisan 2019 tarihinden bu yana Mepet Metro Holding ’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam eden Murat Bey’e sektördeki saygın ve dürüst kimliği, samimi tavırları ve zengin deneyimleri için teşekkür eder bundan sonraki iş hayatında başarı ve enerji dolu bir yaşam kalitesi diliyoruz.

İyi ki varsın Murat ÇÖKDÜ

Sevgilerimle
Levent Kandemir

Dünya

“Nahçıvan, Azerbaycan’la ilişkilerimizde özel bir yere sahiptir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Nahçıvan, tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle, Azerbaycan’la ilişkilerimizde özel bir yere sahiptir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın temelinin atılması ve iki ülke arasında çeşitli alanlarda gerçekleşen anlaşmaların imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçiminin ardından ilk ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle birlikte haziran ayında Bakü’ye gerçekleştirdiğini hatırlatarak, bu defa da Türkiye’yi Türk dünyasına bağlayan Nahçıvan’da birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2008 yılındaki son ziyaretinden bu yana Nahçıvan’ın kaydettiği gelişmeyi gururla müşahede ettiğini anlatarak, Nahçıvan’ın bugün geldiği noktada büyük payı olan Azerbaycan’ın Umummilli Lideri Haydar Aliyev’i doğumunun 100. yılında bir kez daha rahmetle yâd ettiğini belirtti.

Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumda olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “tek millet iki devlet” şiarı çerçevesinde ilişkileri ve işbirliğini her alanda güçlendirmek üzere çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le imzaladıkları Şuşa Beyannamesi’nin ilişkileri müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktası olduğunu dile getirerek, Nahçıvan’ın tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle Azerbaycan’la ilişkilerde özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

“DOĞAL GAZ HATTI AVRUPA’NIN ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Nahçıvan’ın bugün de ekonomi, ulaştırma ve enerji hatları açısından büyük bir potansiyel barındırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bölgesel ulaştırma hatlarının tesisiyle birlikte bu potansiyeli tam manasıyla hayata geçirme imkânına kavuşacağız. Hazar geçişli uluslararası doğu batı orta koridorun önemi koronavirüs salgını ve bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Bu vesileyle biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Azerbaycan’la enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır. Kars-Nahçıvan Demir Yolu Projesi’nin yanı sıra toplu konut ve elektrik enerjisiyle ilgili alan anlaşmalar az önce imzalandı. Böylece ulaştırma, lojistik ve enerji alanlarındaki ilişkilerimizi geliştirme irademizi tekrar ortaya koyduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycanlı kardeşlerine 6 Şubat depremlerinin yaralarının sarılmasına verdikleri güçlü destek için bir kez daha teşekkür ettiğini ifade ederek, “Varını yoğunu otomobilinin üzerine yükleyip milletimize yardım etmek için yola koyulan kardeşlerimizin samimiyetini hiçbir zaman unutmayacağız. Basın toplantımızın ardından modernizasyonunu gerçekleştirdiğimiz askerî bakım ve onarım fabrikasının açılışını yapacağız. Bu proje de savunma sanayi işbirliğimize ciddi katkılar sunacaktır” diye konuştu.

Son günlerde bölgede kritik gelişmelerin yaşandığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından geçen üç yıla yakın süre boyunca defaatle dile getirdiği meşru ve haklı endişelerine gereken karşılığı maalesef bulamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın kendi egemen topraklarında bir antiterör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldığını belirterek, “Operasyonun son derece kısa bir süre içerisinde sivillerin haklarına azami hassasiyet gösterilerek başarıyla tamamlanması bizler için iftihar vesilesi olmuştur. Operasyon sırasında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ERMENİSTAN’IN KENDİSİNE UZATILAN BARIŞ ELİNİ TUTMASINI BEKLİYORUZ”

“Nahçıvan’ın mümtaz şairi Mehmet Akif’in, yol ve dava arkadaşı merhum Hüseyin Cavit’in bir asır önce yaptığı şu duasının kabul olduğunu görmenin bahtiyarlığını yaşadık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Her beladan esirge yurdumuzu, kâmuran eyle şanlı ordumuzu. Muzaffer Azerbaycan ordusunu gerek tarihî başarısı gerekse sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla canı gönülden tebrik ediyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türk milletinin adalet ve merhametini bir kez daha tüm dünyaya göstermişlerdir. Son zaferle birlikte bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz. Her zaman vurguladığım gibi barışın kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış, huzur ve refahın tesisi halklarımıza olan borcumuzdur. Biz bu borcu ifa etmek noktasında kararlıyız, samimiyiz. Temennimiz, muhataplarımızın da aynı samimiyeti göstermesidir.”

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi’ne İlişkin Niyet Protokolü”nü imzaladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Azerbaycan Şehir Planlama ve Mimari Devlet Komitesi Başkanı Anar Guliyev, “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükûmeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin Kahramanmaraş İlinde Konut Binaları, İlkokul, Anaokulu, Kültür Merkezi İnşaatına İlişkin İşbirliği Anlaşması”na imza attı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Enerji Bakanlığı arasında elektrik enerjisiyle ilgili mevcut işbirliğinin devamını içeren metin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov tarafından imzalandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV, MODERNİZE EDİLEN NAHÇIVAN ASKERÎ KOMPLEKSİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ortak basın toplantısının ardından modernize edilen Nahçıvan Askerî Kompleksi’nin açılışını gerçekleştirdi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nde resmî törenle karşılandı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetlisi olarak çalışma ziyareti kapsamında Nahçıvan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nde resmî törenle karşılandı.

Tören alanına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le birlikte geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada askerleri selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in, tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke millî marşları çalındı.

Tören sonunda Meclis binasına geçen iki lider, baş başa görüşmelerini gerçekleştirdi.

HABER BURADA

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nahçıvan’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine günübirlik çalışma ziyaretinde bulunmak için gittiği Nahçıvan’a ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Nahçıvan Havalimanı’nda karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Nahçıvan Havalimanı’nda; Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Fuad Necefli, Nahçıvan Yüksek Meclisi Başkan Yardımcısı Anar İbrahimov, Nahçıvan Valisi Mirsenani Seyidov, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ve Türkiye’nin Nahçıvan Başkonsolosu Asip Kaya ile ilgili yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Nahçıvan ziyaretinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu eşlik ediyor.

HABER BURADA

DÜNYA

seers cmp badge